Fotowizje (4). Wywiad z fotografem Pauliną Siwiec

Cykl wywiadów z najciekawszymi Twórcami na naszej platformie, które pozwolą bliżej poznać osoby, które tworzą Sztukę i dzielą się nią z innymi

Paulina Siwiec - fotograf
(zobacz profil)

2017 Portfolio Tygodnia
2019 Portfolio Tygodnia
2017 QQMODELS AWARDS *Profil Roku *Fotograf Roku *Portret
Rejestracja: 2017-04-06


1. W kilku zdaniach na początku opowiedz nam trochę o sobie. Czym się zajmujesz ? Co robisz?

Kim jestem? Chyba mogę się nazwać pasjonatką fotografii. Z zawodu grafik komputerowy, z zamiłowania fotograf. Niedawno skończyłam studia i aktualnie staram się rozwijać swoją firmę.

2. Jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią ?

Chyba nikogo nie zaskoczę, że jak to często w życiu bywa, moja pasja do fotografii zaczęła się dość szybko. W wieku 13 lat kupiłam sobie pierwszy aparat cyfrowy, który miał jakieś szalone 5mpx. Wtedy to był szał. Zaczęło się oczywiście od fotografowania wszystkiego dookoła. Kwiatki i owady w ogródku. Sukcesywne w biegiem czasu zaczęłam fotografować koleżanki. W wieku 18 lat kupiłam sobie swoją pierwszą lustrzankę cyfrową i tak miałam ją do niedawna.

3. Czym dla Ciebie jest fotografia ?

Sposobem wyrażania siebie, swoich emocji. Dzięki fotografii mogę pokazywać jak a widzę świat, tworząc swoje własne „światy”.
Modelka :Astathre (zobacz profil)


4. Skąd czerpiesz inspirację do zdjęć ? Kim się inspirujesz ?

Nie będę jakość szczególnie oryginalna, ale inspiracja jest wszędzie. Świat jest bardzo barwny i przepełniony obrazami. Wystarczy nauczyć się widzieć te rzeczy. Nie inspiruje się nikim konkretnym. Ostatnio nawet odchodzę od oglądania innych fotografii w „podobnym stylu”, ponieważ nie przynosi mi to nic dobrego. Niepotrzebnie się wtedy porównuje.

5. Sesja studyjna czy plenerowa ?

Całym serduszkiem wole plener. Daje mi więcej swobody. Wolę również światło zastane. Jednak nie jest to tak, że studia nigdy nie robię. Jeśli sytuacja tego wymaga to podejmuje się studyjnych zdjęć. Ostatnio lubię próbować nowych rzeczy więc testuje różne rodzaje fotografii.

6. Co zgadzasz się z tezą, że TFP zabija rynek ?

Nie będę tak demonizować TFP. Ja lubię taką formę współpracy. 80% moich sesji opiera się właśnie na takich zasadach, jednak współprace podejmuje tylko kiedy ja proponuję. Niestety jednak wiele osób nie rozumie tak naprawdę na czym polega TFP niestety. Jak wszystko po prostu ma to swoje plusy i minusy. Dla każdego myślę liczba plusów i minusów będzie inna, zależna może od poziomu fotografii. Na pewno jest to fajne rozwiązanie dla osób początkujących.

7. Czy w dzisiejszych czasach da się utrzymać z fotografii, czy lepiej potraktować to jako hobby ?

To jest trudne pytanie. Zależy jak traktujemy fotografie, jaką dziedzinę fotografii uprawiamy. Dla mnie zaczęło się od hobby i mimo wielu innych zainteresowań nie wyobrażam sobie pracować w inny sposób, bo każda inna forma pracy męczy mnie. Uważam, że da się utrzymać z fotografii i wielu świetnych osób z branży to udowadnia.

8. Czy każdy może zostać fotografem ? Jakie cechy opisują dobrego fotografa ?

Fotografem może zostać każdy, w końcu co to za problem kupić aparat. Pozostaje kwestia czy będzie się dobrym fotografem. Chyba nie każdy ma do tego dryg, tak jak do każdego innego artystycznego zawodu. W końcu nie każdy może zostać malarzem, pisarzem czy piosenkarzem.
Cechy dobrego fotografa? Zależy o jakie cechy się pyta, ale chyba przede wszystkim trzeba mieć zmysł estetyczny. Bycie fotografem to nie tylko kupno sprzętu i pstrykanie zdjęć, to coś więcej. To umiejętność patrzenia na świat aparatem. No i trzeba mieć otwarty umysł aby móc myśleć nieszablonowo.
Modelka :Stormborn (zobacz profil)


9. Jaka była Twoja najbardziej niezapomniana sesja i dlaczego ?

Jeśli mam być szczera, to każda z moich sesji jest dla mnie niezapomniana. Każda przynosi za sobą jakąś przygodę i niesie historie.

10. Jakie rady możesz przekazać nowemu fotografowi, który chce założyć własną firmę ?

Fotografia to nie tylko pieniądze. Przykładaj się do każdej sesji jakby to była najważniejsza sesja w życiu. Robienie czegoś niestarannie to najgorsze to można robić.

11. W jaki sposób opisałbyś swoje prace komuś, kto nigdy ich nie widział

Kwiaty, kwiaty i jeszcze więcej kwiatów. No i ciepłe kolory, bo to ponoć charakteryzuje moje zdjęcia. Nadal jestem również kojarzona z rudymi modelkami.

12. Praca fotografa i efekt sesji zdjęciowych to często wynik współpracy wielu ludzi, tj. Modelek, modeli, wizażystów, stylistów itp. Opowiedz jak to jest pracować z taką ekipą, często zmieniającą się grupą ludzi, których niejednokrotnie widzimy pierwszy raz w życiu. Co decyduje o sukcesie takiej sesji ?

Ja z biegiem lat coraz rzadziej współpracuje w tak dużej ekipie. Niestety im więcej ludzi w ekipie tym trudniej się zgrać czasowo, dlatego wolę być samodzielna.
Jednak kiedy ma większą ekipę, to zawsze staram się konsultować wszystko z każdym, aby wszyscy byli zadowoleni z efektu końcowego. O końcowym sukcesie decyduje fakt czy złapie się kontakt, ja zawsze powtarzam, że muszę złapać „flow” aby wszystko zagrało jak ma zagrać.

13. Mówi się, że dobry fotograf, to też dobry psycholog. Czy oswajanie modeli do współpracy przy sesji jest zajęciem trudnym ? Masz na to swoje sposoby ?

Owszem coś w tym jest, zwłaszcza jak pracuje się z klientami. Moim „tajemnym” sposobem jest mówienie. Od zawsze mówię po prostu dużo, więc jak czuje że ktoś jest skrępowany to zagaduje tak aby poczuł się przy mnie lepiej. Czasami gadam takie pierdoły, że aż wstyd, ale ponoć całkiem dobrze sobie radzę z oswajaniem takich skrytych osóbek.
Modelka : Zuzanna Kotas


14. Jak przygotowujesz się do swoich sesji ? Ile sprzętu ze sobą zabierasz ?

Zawsze wcześniej przygotowuje sobie stylizacje, czasami plotę wianki. Wiadomo sprawdzam czy sprzęt działa czy bateria naładowana. Nie jestem fanką noszenia wszystkiego co się ma na sesje, z reguły jest to po prostu aparat, obiektyw i blenda.

15. Czy każdy jest według Ciebie fotogeniczny ?

Tak i powtarzam to każdemu niedowiarkowi. Każdy jest fotograficzny na swój sposób. To tak z urodą! Każdy jest piękny!

16. CO sądzisz o nagości na zdjęciach ? Aktach ?

Uwielbiam nagość na zdjęciach. Trochę mi się to kłóci z moimi bajkowymi stylizacjami, ale nie zamykam sobie drogi do innych dziedzin fotografii. Akty to najtrudniejszy rodzaj fotografii, bo tu nie obroni się zdjęcia stylizacją, tu wszystko musi być perfekcyjne. Ludzkie ciało jest tak piękne, że trzeba je pokazywać, oczywiście w odpowiedni i wysmakowany sposób.
Modelka : KajuArt


17. Często słyszy się uwagi, że praca fotografa to lekkie i przyjemne zajęcie, które polega na naciśnięciu spustu migawki i zdjęcie gotowe. Jak to wygląda z Twojej perspektywy ? Ile czasu mija od sesji do czasu, kiedy fotografia będzie w pełni gotowa ?

Mówią tak osoby, które nie znają tego typu pracy. Każdy wie że tak naprawdę praca zaczyna się na naciśnięciu spustu migawki. Jak to wszędzie bywa, są fani mniejszej lub większe obróbki swoich zdjęć. Ja jestem fanką sporej obróbki zdjęć, co zabiera mi całkiem dużo czasu. Średnio przy jednym zdjęciu pracuje około dwóch godzin.

18. Jakie masz plany na przyszłość ? Czy jest jakaś sesja, motyw, który chciałbyś/chciałabyś zrealizować ?
Modelka :Astathre (zobacz profil) i Ciapek


Tak, planów jest dużo ale ich nie zdradzę. Na pewno z chęcią wykonam więcej sesji ze zwierzętami. Jak to będzie? Zobaczymy co przyniesie czas.

19. Na koniec, czy masz jakieś konstruktywne rady dla początkujących fotografów, dla których możesz być również inspiracją ?

Rób zdjęcia, ćwicz i nie poddawaj się nawet jak ktoś Ci powie, że wszystko robisz źle. Samokrytyka się przydaje, ale zawsze trzeba pamiętać że całego świata się nie zadowoli i zawsze ktoś powie że coś mu nie pasuje. Ja to nadal słyszę, ale wiem co robię i robię to świadomie.

20. Co sądzisz o platformie QQMODELS ?

Lubię ten portal za profesjonalizm w działaniu.

Twórcy towarzyszy : Pod Skrzydłami

Śledź nasze rankingi : Ranking zdjęć / Ranking profili
Polub i skomentuj najlepsze, nowo dodane zdjęcia : Nowe zdjęcia

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować