Fotowizje (15). Mateusz Bortlik - wywiad z fotografem

Cykl wywiadów z najciekawszymi Twórcami na naszej platformie, które pozwolą bliżej poznać osoby, które tworzą Sztukę i dzielą się nią z innymi

Mateusz Bortlik - fotograf
(zobacz profil)
2017 Portfolio tygodnia
2019 Portfolio tygodnia


1. W kilku zdaniach na początku opowiedz nam trochę o sobie. Czym się zajmujesz ? Co robisz?

Niedawno wróciłem z Wielkiej Brytanii i przeprowadziłem się do Krakowa gdzie pracuje. Fotografią zajmuje się po za godzinami pracy.

2. Jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią ?

Zaczęło się to jakoś w 2007 roku. W tym samym czasie. moja koleżanka kupiła lustrzankę. Często wychodziliśmy za nasz blok i robiliśmy sobie portrety. Miałem wtedy chyba 15 lat. Niedługo po tym rodzice kupili aparat i taka niewinna zachcianka zamieniła się w największa pasje mojego życia. Powiem szczerze, ze przed tym o fotografii nigdy nawet nie myślałem - bardziej interesował mnie rysunek.

3. Czym dla Ciebie jest fotografia ?

Fotografia jest ogromna częścią mnie. To sposób na wyrażenie siebie, swoich uczuć, ale czasem tez jest dla mnie formą rozrywki. Może to śmiesznie zabrzmi, ale od fotografowania jestem uzależniony. Bywają momenty, ze bardzo długo nie fotografuje i czuje, ze narasta we mnie jakaś dziwna pustka, która zostaje zastąpiona gdy tylko zrealizuje jakiś fajny projekt. Jest tez fajna forma poznawania nowych ludzi. Fotografia jest dla mnie na tyle ważna, ze na nadgarstku mam wytatuowany mały aparat.

Model: Joanna Cywińska
MUA: Justyna Kołodziej
Hair: fregio


4. Skąd czerpiesz inspirację do zdjęć ? Kim się inspirujesz ?

Inspiruje się wszystkim dookoła - muzyką, miejscami, filmami czy fotografiami innych. Poprzez zmysły często w głowie zaczyna mi się kreować jakiś pomysł.

5. Sesja studyjna czy plenerowa ?

Wszystko zależy od charakteru projektu. Do portretów beauty czy low-key najbardziej lubię studio. Często też biorę swoje lampy, gdy fotografuję w jakimś pomieszczeniu np. restauracji. Jeśli jednak miałbym wybrać między studio a plenerem to stanowczo wybrałbym plener. W plenerze można dużo więcej - sceneria jest dużo ciekawsza, modelka/model mogą się bardziej wykazać, a światło potrafi czasem na prawdę miło zaskoczyć. Większość moich sesji zostało wykonanych w plenerze - nawet kolorowa, kwiatowa seria „Blooming Identities”.

6. Co zgadzasz się z tezą, że TFP zabija rynek ?

Tak i nie. Jeśli nie byłoby TFP to za wiele z moich sesji musiałbym zapłacić, a przez to prawdopodobnie ciężko by mi było zbudować dobre portfolio. Mowa tutaj oczywiście o projekcie dla własne użytku; niekomercyjnym. Nie lubię natomiast, gdy fotografowie wykonują zlecenia komercyjne za darmo, a jest takich wielu.

7. Czy w dzisiejszych czasach da się utrzymać z fotografii, czy lepiej potraktować to jako hobby ?

Myślę, że jest wiele czynników, które na to wpływają. Zależy, jakiego typu robi się zdjęcia, w jak dużym mieście się żyje (chociaż podróżować też można) i jak dobrym się jest. Nie ukrywam, że znajomości też odgrywają tutaj znaczną rolę.

8. Czy każdy może zostać fotografem ? Jakie cechy opisują dobrego fotografa ?

Na pewno powinna być to osoba otwarta, potrafiąca rozmawiać i obchodzić się z ludźmi. Ja osobiście staram się zawsze tworzyć dobrą atmosferę na sesji aby każdy biorący w niej udział mógł rozluźnić się i dać z siebie wszystko.

Model : Infinique, Jacob Akhil , Jermaine Adkins


9. Jaka była Twoja najbardziej niezapomniana sesja i dlaczego ?

Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ każda sesja była dla mnie w jakiś sposób wyjątkowa. Dzięki niektórym projektom poznałem swoich przyjaciół. Jednak gdy przeczytałem to pytanie, pomyślałem o jednej sesji, która nigdy nie ujrzała światła dziennego ponieważ nie zakończyła się sukcesem. Była to sesja z wężem. Nie dość, że wąż podczas próby ucieczki na polanie narobił modelowi do buta, to jeszcze po przeniesieniu się do domowego studio ugryzł go w rękę i nie chciał puścić. Teraz się z tego śmieje, ale wtedy nie było mi do śmiechu :)

10. Jakie rady możesz przekazać nowemu fotografowi, który chce założyć własną firmę ?

Zbuduj mega portfolio, dobrą reklamę i uderzaj tam gdzie jest na to zapotrzebowanie.

11. W jaki sposób opisałbyś swoje prace komuś, kto nigdy ich nie widział?

Głównie portrety; ponoć bardzo charakteryzuje mnie sposób w jaki dobieram kolory i skupiam się na estetyce. Niektóre moje sesje są lekko surrealistyczne.

12. Praca fotografa i efekt sesji zdjęciowych to często wynik współpracy wielu ludzi, tj. Modelek, modeli, wizażystów, stylistów itp. Opowiedz jak to jest pracować z taką ekipą, często zmieniającą się grupą ludzi, których niejednokrotnie widzimy pierwszy raz w życiu. Co decyduje o sukcesie takiej sesji ?

Ja osobiście uwielbiam pracować z ludźmi, których już znam i jeśli tylko dostaje jakieś zlecenie to pierwsze co kontaktuje się z właśnie z nimi. Wiem, że się zrozumiemy i stworzymy coś fajnego. Oczywiście, zdarza się też, że współpracuje z osobami kompletnie mi nieznanymi. Wtedy grunt to porządna rozmowa i stała komunikacja.

Modelka : Maria Derżko


13. Mówi się, że dobry fotograf, to też dobry psycholog. Czy oswajanie modeli do współpracy przy sesji jest zajęciem trudnym ? Masz na to swoje sposoby ?

Z natury jestem bardzo otwartą osobą. Sposobu na to nie mam - po prostu rozmawiam, żartuje, zadaje pytania kompletnie nie związane z sesja. Myślę, że dzięki temu można nawiązać z modelem/modelką „więź” i pomóc im (jeśli się stresują) odciągnąć myśli i trochę oczyścić umysł.

14. Jak przygotowujesz się do swoich sesji ? Ile sprzętu ze sobą zabierasz ?

Zawsze, w razie wypadku gdyby model/modelka miał problem z pozowaniem (często zdarza się to przy sesjach prywatnych bądź przy sesjach z mniej doświadczonymi modelami), to mam ze sobą przygotowane inspiracje na telefonie co bardzo ułatwia sprawę. Układam sobie też w głowie wstępny scenariusz sesji, który zapisuje na telefonie, żeby nie zapomnieć zrealizować jakiegoś pomysłu/ujęcia. Jeśli chodzi o sprzęt to jak najmniej muszę. Idąc w plener biorę blendę, aparat i obiektywy.

15. Czy każdy jest według Ciebie fotogeniczny ?

Osobiście uważam, że nie ma czegoś takiego jak fotogeniczność. Są po prostu ludzie, którzy potrafią swobodnie współpracować ze swoją twarzą, a są osoby które nie panują nad swoją mimiką i jak tylko widzą aparat to robią dziwne miny. Dużo też zależy od ogniskowej aparatu. Ja osobiście przy dużym zoomie wyglądam na zdjęciach jak placek ziemniaczany :)

Model : Dawid Witusik


16. Co sądzisz o nagości na zdjęciach ? Aktach ?

Zależy o jakich aktach mówimy. Te bardziej artystyczne są super, natomiast akty, które po prostu pokazują nagość są według mnie banałem. Nie podoba mi się to, że duża część odbiorców nie patrzy na akt jak na sztukę, a podziwia ciało na zdjęciu. Dlatego też, nie robię aktów.

17. Często słyszy się uwagi, że praca fotografa to lekkie i przyjemne zajęcie, które polega na naciśnięciu spustu migawki i zdjęcie gotowe. Jak to wygląda z Twojej perspektywy ? Ile czasu mija od sesji do czasu, kiedy fotografia będzie w pełni gotowa ?

Naciśnięcie spustu migawki to 1/100 całej roboty. Stworzenie dobrej, że tak powiem reżyserowanej fotografii, wymaga wielu przygotowań, kreatywności, dobrego oka, cierpliwości, a czasem nawet szczęścia. To nie jest tak, że fotograf wychodzi na sesje, cyka zdjęcie i voilà! Najpierw powstaje pomysł, na który składa się stylizacja, rekwizyty, fryzura, makijaż, odpowiednia modelka do odpowiedniego pomysłu i dobrze dobrane miejsce. Ja osobiście na ogół tworze moodboardy przed sesjami. Potem zostaje postprodukcja, a z tym różnie bywa - zależy co trzeba retuszować i czy mam w ogóle pomysł, bo jak wiadomo zdjęcie w ciepłych barwach będzie miało całkowicie inny odbiór od zdjęcia w zimnych barwach. Są oczywiście też sesje spontaniczne, gdzie po prostu wychodzę z modelką w plener i spacerujemy, łapiemy światło.

Modelka: Sylwia Korczewska
MUA: Justyna Kołodziej
Hair: Katarzyna Patyna


18. Jakie masz plany na przyszłość ? Czy jest jakaś sesja, motyw, który chciałbyś/chciałabyś zrealizować ?

Jest wiele sesji, które chce zrealizować w przyszłości, ale pomysłów zdradzać nie będę :) Niestety ostatnio mam bardzo mało czasu, ale mam nadzieję, że jak tylko przyjdzie wiosna to będę więcej działać.

19. Na koniec, czy masz jakieś konstruktywne rady dla początkujących fotografów, dla których możesz być również inspiracją ?

Robić zdjęcia, ćwiczyć, grzebać w Photoshopie i jeszcze raz robić zdjęcia. Ja osobiście jestem kompletnym samoukiem i tym sposobem ćwiczyłem i nadal ćwiczę.

20. Co sądzisz o platformie QQMODELS ?

QQMODELS uwielbiam za jakość zdjęć jaką można tu zobaczyć. Mam nadzieję, że nie odejdziecie od tego, a kiedyś będzie to największy tego typu portal w Polsce.


Śledź nasze rankingi : Ranking zdjęć / Ranking profili
Polub i skomentuj najlepsze, nowo dodane zdjęcia : Nowe zdjęcia

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować