Fotowizje (10). Marcin Rychły - wywiad z fotografem

Cykl wywiadów z najciekawszymi Twórcami na naszej platformie, które pozwolą bliżej poznać osoby, które tworzą Sztukę i dzielą się nią z innymi

Marcin Rychły - fotograf
(zobacz profil)
2018 Portfolio tygodnia
2019 Portfolio tygodnia
Rejestracja : 11.01.20181. 1. W kilku zdaniach na początku opowiedz nam trochę o sobie. Czym się zajmujesz ? Co robisz?

Witaj, witajcie. Nazywam się Marcin Rychły - jestem fotografem, fotografikiem, samoukiem. Na co dzień pracuję w reklamie, a fotografia to przede wszystkim moje hobby i pasja. Pochodzę i mieszkam w Raciborzu, tutaj też pracuję i tworzę. Staram się pokazać to, czego nikt by beze mnie nie mógł zobaczyć. A we wszystkim pomaga mi wyobraźnia, jak również wieloletnia fascynacja filmem i moje doświadczenie jako grafika komputerowego. Nie powinno więc dziwić, iż staram się w oryginalny i mój własny sposób zatrzymać na dłużej twarze, ulotne zamyślenia, spojrzenia, miejsca i chwile, gdyż bez fotografii „zatracą się z czasem tak jak łzy na deszczu”.

2. Jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią ?

Fotografią interesowałem się odkąd przejąłem starego Zenita od mojego ojca dość dawno temu. Wtedy była to zwykła dziecinna zabawa. Wiele lat później kupiłem swojego pierwszego Nikona, wówczas jeszcze analogowego. Ale to wtedy poczułem pierwsze oznaki fascynacji fotografią. Jednakże dopiero gdy moim celem życiowym stała się grafika komputerowa i praca w reklamie. Zakupiłem swoją pierwszą cyfrową lustrzankę, a fotografia w połączeniu z tym wszystkim co już potrafiłem nabrała nowego wymiaru i stała się moim hobby - moją wielką miłością. Zrozumiałem, że moje doświadczenie jako grafik komputerowy świetnie współgra z robieniem zdjęć - zdjęć innych niż tych w głównym mainstreamie, oryginalnych na mój własny sposób. Moja przygoda z fotografią zaczęła się w momencie gdy połączyłem fotografie z charakteryzacją i odważnym podejściem do oświetlenia.

Model : Kamil K.


3. Czym dla Ciebie jest fotografia ?

Kiedyś świetna zabawa, dzisiaj przede wszystkim pasja ale również sposób na życie.

4. Skąd czerpiesz inspirację do zdjęć ? Kim się inspirujesz ?

Jeśli miałbym wskazać jakiegoś fotografa to z pewnością moim idolem jest Erwin Olaf. Lecz jeśli chodzi o mój styl, sposób w jaki używam światła to moją inspiracją jest reżyser Zack Snyder i filmy, które kręci.

5. Sesja studyjna czy plenerowa ?

Kocham studio, długo się przekonywałem do pleneru. Dziś wiem, że studio to nadal mój żywioł ale plener daje więcej możliwości. Pomysły w studio są ograniczone - plener zawsze podsuwa nowe pomysły.

Model : Dominik Tarnowski / Charme de la Mode6. Czy zgadzasz się z tezą, że TFP zabija rynek?

I tak i nie. Sam zaczynałem od TFP i to może być dobra rzecz dla osób zaczynających tę ‚zabawę’ - niezależnie po której stronie aparatu stoimy. Ale trzeba o tym umieć decydować z głową i znać swoją wartość.

7. Czy w dzisiejszych czasach da się utrzymać z fotografii, czy lepiej potraktować to jako hobby ?

Nie wiem czy potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno łatwiej o zarobek działając w dużym mieście. Dla wielu jednak fotografia może pozostać jako hobby na całe życie.

Promocja Raciborskiego Festiwalu Rycerskiego


8. Czy każdy może zostać fotografem ? Jakie cechy opisują dobrego fotografa ?

W erze tanich aparatów i smartfonów każdy mianuje się fotografem. Ale tak nie jest, gdyż przysłowiowe „pstryki” to nie to samo co fotografia. Trzeba mieć dobre oko, znaleźć swój styl, nie iść na skróty… Nie trzeba robić zdjęć najwyższej jakości ale trzeba mieć to coś.

9. Jaka była Twoja najbardziej niezapomniana sesja i dlaczego ?

Parę lat temu organizowałem wystawę pt. „Cinematic” - seria zdjęć wykonanych specjalnie do tego projektu w filmowym stylu i klimacie. Niczym zatrzymane w kadrze klatki filmu. W całej serii najwspanialej wspominam jedno zdjęcie, którego przygotowanie wymagało dużo czasu i pracy. Zaplanowanie wszystkiego, znalezienie odpowiedniej lokalizacji, zebranie ludzi i… przerobienie samochodu na amerykański wóz policyjny.
Ale wśród niezapomnianych chwil związanych z fotografią muszę jeszcze nadmienić nie jedną konkretną sesję, a 8 lat współpracy z lokalnymi odtwórcami średniowiecznymi, dla których rok w rok organizowałem sesje i materiały promocyjne związane z Festiwalem Średniowiecznym, który organizują. 8 lat współpracy z ludźmi, którzy z modellingiem nie mieli nic do czynienia, a efekty były wyśmienite.

Project Cinematic Crime


10. Jakie rady możesz przekazać nowemu fotografowi, który chce założyć własną firmę ?

Niestety nie mogę nic doradzić gdyż pracuję w reklamie. Nie mam firmy fotograficznej, nie jest to mój główny zawód.

11. W jaki sposób opisałbyś swoje prace komuś, kto nigdy ich nie widział.

Nie zastanawiałem się nigdy nad tym i chyba nie potrafię znaleźć odpowiednich słów. Mam jednak nadzieję, że moje prace choć trochę są oryginalne i rozpoznawalne.

12. Praca fotografa i efekt sesji zdjęciowych to często wynik współpracy wielu ludzi, tj. Modelek, modeli, wizażystów, stylistów itp. Opowiedz jak to jest pracować z taką ekipą, często zmieniającą się grupą ludzi, których niejednokrotnie widzimy pierwszy raz w życiu. Co decyduje o sukcesie takiej sesji ?

Często pracuję z osobami powracającymi - wracają bo jak to mówią, oprócz świetnych efektów w postaci zdjęć zachwyceni są pozytywną energią i wspaniałą atmosferą, która panuje na moich sesjach. Sam natomiast zdradzę, że przed każdą sesją czuję mega tremę, mimo że tego po mnie zazwyczaj nie widać.

Model: Adam J.


13. Mówi się, że dobry fotograf, to też dobry psycholog. Czy oswajanie modeli do współpracy przy sesji jest zajęciem trudnym ? Masz na to swoje sposoby ?

Zapewne mam w sobie coś z psychologa, ale chyba ogólne nastawienie życiowe, bycie sympatycznym i wesołym, sposób w jaki się rozmawia z modelami - to jest klucz do sukcesu.

14. Jak przygotowujesz się do swoich sesji ? Ile sprzętu ze sobą zabierasz ?

W studiu używa się tego co jest dostępne - nie używam wszystkiego ale większości - oczywiście nie jednocześnie. Gdy jadę w plener to jeśli jest to blisko to zazwyczaj to kwestia aparatu, 3 obiektywów i kilka baterii… czasami blenda. Gdy dystans jest większy zabieram trochę więcej sprzętu - wszystko jest uzależnione od możliwości transportowych.

15. Czy każdy jest według Ciebie fotogeniczny ?

Wiem, że wielu fotografów tak uważa - szczególnie tych od reporterki. Z mojego punktu widzenia uważam, że tak nie jest. Co więcej w fotografii można natknąć się na wielki paradoks. Osoby, które niczym się nie wyróżniają na co dzień mogą wyglądać obłędnie na zdjęciach i odwrotnie… ktoś niezwykły i piękny może na zdjęciach wypadać słabo.

Model : Alan S.


16. CO sądzisz o nagości na zdjęciach ? Aktach ?

Moje fotografie dziś to przede wszystkim nagość. Ciało człowieka jest czymś absolutnie pięknym i głupio byłoby z tego nie korzystać. Trzeba tylko pamiętać, że granica między sztuką a pornografią potrafi być cienka więc trzeba być czujnym i uważać co się robi.

17. Często słyszy się uwagi, że praca fotografa to lekkie i przyjemne zajęcie, które polega na naciśnięciu spustu migawki i zdjęcie gotowe. Jak to wygląda z Twojej perspektywy ? Ile czasu mija od sesji do czasu, kiedy fotografia będzie w pełni gotowa ?

Również i ja słyszę takie uwagi, i to często. Nie rzadko od modeli, z którymi współpracuję. Z mojej perspektywy jest to absolutna nieprawda - czas samej sesji to tylko kilka godzin. Często trzeba poświęcić czas przed sesją na zaplanowanie, organizację. Sam proces wyboru zdjęć też potrafi trwać. Ale to końcowa obróbka, „postprodukcja” trwa najwięcej. Dla mnie każde zdjęcie musi być idealne - jak po kontroli jakości - dlatego średnio spędzam około 1h nad obróbką jednego zdjęcia. Wystarczy podstawowy zakres matematyki, żeby policzyć ile czasu na to wszystko potrzeba.

Model : Mateusz Mil / Charme de la Mode


18. Jakie masz plany na przyszłość ? Czy jest jakaś sesja, motyw, który chciałbyś zrealizować ?

Moja przyszłość… na razie koncentruję się na tu i teraz choć w moich planach są dwie wystawy - jedna z zakresu aktu, którą chciałbym zorganizować w Londynie. Zdjęcia od długiego czasu są w realizacji. Natomiast druga wystawa to reaktywacja projektu portretów wykorzystujących charakteryzację filmową i 10 lat później od pierwszej wystawy. Termin wystawy już jest - wrzesień 2021 - trzeba jednak zrobić jeszcze zdjęcia.

19. Na koniec, czy masz jakieś konstruktywne rady dla początkujących fotografów, dla których możesz być również inspiracją ?

Nie jestem dobrym nauczycielem czy przewodnikiem. Najważniejsze to nie poddawać się, być największym krytykiem swoich własnych prac, szukać swojej drogi, swojego stylu. Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. I pamiętać, że zasady są po to by je łamać.

Model : P. Kaniewski


20. Co sądzisz o platformie QQMODELS ?

Jestem pod jej wielkim wrażeniem. Jest najsilniejszą konkurencją dla najbardziej znanego portalu modelingowego w Polsce i jednocześnie jest znacznie, znacznie lepsza. Przejrzyście, intuicyjnie i bardzo aktywnie ze strony organizacyjnej.

Autoportret
Śledź nasze rankingi : Ranking zdjęć / Ranking profili
Polub i skomentuj najlepsze, nowo dodane zdjęcia : Nowe zdjęcia

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować