Fotowizje (8). Milo Moss - wywiad z modelem

Cykl wywiadów z najciekawszymi Twórcami na naszej platformie, które pozwolą bliżej poznać osoby, które tworzą Sztukę i dzielą się nią z innymi

Milo Moss - model
(zobacz profil)




2018 Portfolio dnia
2019 Portfolio tygodniaa
Rejestracja : 22.10.2018



1. W kilku zdaniach na początku opowiedz nam trochę o sobie. Czym się zajmujesz ? Co robisz? Jakie masz inne talenty poza fotomodelingiem ?

Najtrudniejszy jest zawsze początek, bo nie wiadomo, od czego zacząć. Zwykle jestem po prostu Tomek, ale w kręgu modelingu i fotografii lubię być nazywany Milo Moss (pseudonim jest związany z jedną z moich ulubionych gier komputerowych, World of Warcraft). Na co dzień pracuję, jako operator maszyn na hali przy sortowaniu puszki aluminiowej. Zupełnie inny świat niezwiązany z tym, co robię w wolnym czasie. Fotomodelingiem zajmuje się w pełni hobbistycznie i to już ponad 4 lata, jest to mój sposób na odcięcie się od tego codziennego świata. Nie nazwałbym fotomodelingiem moim talentem. Ja się w tym po prostu czuję dobrze jak przysłowiowa „ryba w wodzie”. Co do innych talentów, to kiedyś trochę rysowałem. Teraz po kilkunastu latach przerwy próbuję znowu wrócić i małymi krokami idę do przodu :).

2. Jak trafiłeś na QQMODELS i jaka jest Twoja opinia o naszej platformie ?

Na QQMODELS trafiłem przypadkiem, szukałem w internecie ciekawych stron gdzie można utworzyć swoje portfolio i trafiłem na Waszą stronę. To, co mnie przekonało do założenia konta to brak „przypadkowych” zdjęć, które użytkownicy mogliby wrzucać. Nie ma u Was zdjęć z wakacji, selfiaków przed lustrem itp. (co prawda od zwykłych selfie zaczęła się moja przygoda z modelingiem). Wszystko jest utrzymane na wysokim poziomie.

3. Co zainspirowało Cię do zajęcia się modelingiem/fotomodelingiem ? Jak zaczęła się Twoja przygoda w tej branży ?

Całkowity przypadek :D. Szukałem jakiegoś ciekawego niestandardowego zajęcia na zabicie wolnego czasu. Stwierdziłem, że zrobię coś „innego”. Pstryknąłem sobie zwykłe zdjęcia telefonem i wrzuciłem do portfolio na jedną ze stron. Później dostałem zaproszenie na pierwszą sesję zdjęciową, która była sesją aktową (jestem nieśmiały, ale nie wstydliwy). Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że zanim zacząłem pozować do zdjęć, uważałem się za osobę bardzo niefotogeniczną i wręcz unikałem zdjęć :P.




Fotograf: Ignac Tokarczyk (zobacz profil)
Makeup: Berta Stępkowska
Czepiec: Magdalena Gaja Kapelan
Podlaski Plener Fotograficzny


4. Czym się inspirujesz w prywatnym życiu a czym w fotografii ? Czy jedno i drugie idzie w parze ?

Myślę, że w obu tych aspektach inspiruję się tym samym, ponieważ modeling i moje życie prywatne się ze sobą łączą. Nie zajmuję się fotomodelingiem zawodowo. Oczywiście każdy potrzebuje kogoś lub czegoś, z kogo czerpie inspirację. Moim modelingowym idolem jest Dawid Hemke, którym się inspiruję od dawna i którego poznałem osobiście (mieliśmy razem kilka genialnych sesji zdjęciowych). Myślę, że właśnie inspirując się Dawidem znalazłem swój własny kierunek w modelingu, bo na samym początku nie wiedziałem dokładnie, do czego dążę.

5. Jakie są największe plusy i minusy fotomodelingu ?

Ciężko mi mówić o jakichkolwiek minusach. Ja fotomodeling traktuję jak zabawę. Nie jest to moja praca, więc mam dość luźne podejście do tego. Za to plusów jest naprawdę dużo. Zawsze mnie fascynowały cosplaye, ale nie mogłem się nigdy na nic zdecydować. Na sesjach zdjęciowych mogę spełniać się w tej kwestii. Mogę przybierać różne role w różnych stylizacjach i za każdym razem być kimś innym. Dzięki pozowaniu i sesjom zdjęciowym poznaję ogrom wspaniałych i twórczych ludzi, z którymi mi się świetnie współpracuje. Dla niektórych długie podróże mogą być minusem. Ja lubię podróżować. Nawet myśl, że muszę spędzić 7 godzin w pociągu, żeby dojechać na sesję mnie nie zniechęca, bo wiem, że już na samej sesji będzie zaj...ście ;).

6. Jakie przywileje odnajdujesz w tej profesji dla siebie? Co zmienił w Tobie fotomodeling? Jakie cechy charakteru są pożądane w tej branży ?

Fotomodeling to po pierwsze mój sposób na otwarcie się do ludzi. Możecie wierzyć lub nie, ale jestem typem introwertyka, który potrafi spędzić cały dzień nie odzywając się do nikogo :P. Nie dlatego, że nie lubię. Po prostu mi to nie przeszkadza. Po drugie to sposób na uwolnienie emocji. Zauważyłem, że odkąd pozuję do zdjęć jest mi o wiele łatwiej okazywać emocje, nie tłumię ich w sobie. Pewność siebie jest na pewno jedną z tych pożądanych cech w tej branży. Odrobina narcyzmu (takiego zdrowego) też jest dobra, ale warto zachować odpowiedni balans między narcyzmem i skromnością.

7. Jaka jest według Ciebie recepta na sukces w tej branży ? Jakie cechy charakteru pomagają Ci w pracy modela?

Nie sądzę, żeby była jakaś recepta na sukces (jeśli jest to proszę o kontakt *wybucha śmiechem*). Ja staram się mieć otwarty umysł, bo to jest bardzo ważne. Pozuję w pełnym zakresie i często biorę udział w bardzo „niestandardowych” sesjach. Ważne też jest podejście do ludzi, z którymi się współpracuje. Na sesjach jestem dość luźny, ale też zawsze gotowy do działania.




Fotograf: Michał Buddabar (zobacz profil)


8. Jakie kryteria muszą spełnić Współtwórcy, którzy chcieliby z Tobą współpracować przy kolejnych sesjach ? W jakim klimacie pracujesz i chcesz się realizować ? Jak wyglądałaby wymarzona sesja ? A może sesja okładkowa w słynnym magazynie ?

Przede wszystkim muszą wiedzieć, czego chcą. Bardzo nie lubię jak mi ktoś pisze wiadomość typu „spotkajmy się na zdjęcia, w sumie nie mam pomysłu, ale może coś się pstryknie”. Szanujmy swój czas. Nie mówię, że sesje spontaniczne są złe, bo spora część moich zdjęć to „spontany”, ale nawet te „spontany” miały jakiś zalążek wcześniejszego pomysłu. Zdarzyło mi się odmówić komuś sesji, ale to z tego względu, że portfolio było słabe, i nie widziałem możliwości, żeby ta osoba wniosła coś nowego i fajnego do mojego portfolio. Jak już jesteśmy przy portfolio. Kochany współtwórco miej jakieś, jakiekolwiek. Nie wiem czy chcę z Tobą pracować jeśli nie wiem co potrafisz :D. Ja mam też taką zasadę, że nigdy nie piszę do fotografa, jako pierwszy. Uważam, że to jego decyzja czy chce ze mną współpracować, czy pasuję do jego wizji/projektu/sesji. Jeśli tak to do mnie napisze. Jak już wcześniej wspominałem pozuję w pełnym zakresie. Nie boję się ani dziwnych pomysłów artystycznych (zdarzyło mi się mieć zdjęcia w surowych podrobach :P) ani tych standardowych fashionglamour (facet też może być piękny :D). Ogólnie fotomodeling artystyczny jest tym, który mi najbardziej odpowiada. Co do wymarzonej sesji to taka z fontanną czekoladową (uwielbiam czekoladę :P). A tak na poważnie nie wybiegam z marzeniami za bardzo do przodu. Jakieś tam małe własne cele mam, które w jakiś sposób się realizują jak np. w tym roku w Ostrołęce będzie wystawa projektu autorstwa Daniela Ejsymont „Piękny i Bestia”, w którym brałem udział i z którego jestem bardzo zadowolony. Ten wywiad to też jeden z takich małych celów, który się właśnie realizuje :). Kilka zdjęć z moim udziałem było wyróżnionych w różnych konkursach, nawet tych międzynarodowych, co jest dla mnie ogromnym zaszczytem. Nigdy nie myślałem, o tym, że mógłbym się pojawić na okładce w magazynie. Ale gdyby mi się zdarzyło to na pewno bym przez pierwsze 10 minut leżał na ziemi ze śmiechu nie wierząc, że to ja :D. Bo dystans do samego siebie jest również ważny.

9. W jakiej sesji nigdy nie wziąłbyś udział ?

Nie jestem w stanie odpowiedzieć na te pytanie. Tak jak wcześniej pisałem ważne, żeby mieć otwarty umysł i nie negować pomysłów z góry. Może wystarczy pomysł przemyśleć i spojrzeć z innej perspektywy. W moim portfolio można znaleźć zdjęcia, które możliwe, że komuś sprawiłyby problem. Ale może właśnie moje podejście sprawia, że to, co robię, dobrze mi wychodzi (przynajmniej mam taką nadzieję).

10. Co według Ciebie jest potrzebne do udanej sesji ?

Przede wszystkim odpowiednia atmosfera i podejście do tego, co się robi. Ostatnio Aleksander Ikaniewicz wrzucił na YouTube kilka filmów o tym, co robić/nie robić, żeby sesja była udana, jak pracować z modelką/modelem doświadczonym i niedoświadczonym. W pełni się z nim zgadzam i podpisuję się pod tym rękami i nogami. W ogóle polecam całą serię „Szklane oko Ikaniewicza”.

11. Jaka jest Twoja ulubiona sesja ? /opowiedz o jej szczegółach, osobach zaangażowanych w jej powstanie oraz swoich oólnych odczuciach/

Trochę to zabrzmi banalnie, ale każda moja sesja jest ulubiona. Każda jest czymś nowym, każda jest w innym miejscu, zwykle z innymi ludźmi, z innymi stylizacjami. Czasem wyglądam jak małe dziecko, które pierwszy raz wybrało się do Disneylandu. Czerpię ogromną radość z tego, co razem tworzymy, bo zawsze są to fajne pomysły. Uwielbiam plenery fotograficzne, bo są to spotkania ludzi bardzo kreatywnych, z którymi się idealnie dogaduję. Mój ulubiony to Podlaski Plener Fotograficzny organizowany przez Monikę Pietraszewską.




Fotograf: Disillusion Photography (zobacz profil)
Modelka: Yuliia Mykhaliuk
Makeup: Sunrrisemakeup (Kasia Pająk)
Czepiec: Magdalena Gaja Kapelan
Podlaski Plener Fotograficzny


12. Jak radzisz sobie z hejtem, oceną tego czym się zajmujesz ?

Może to zabrzmi dziwnie, ale nie spotkałem się jeszcze z hejtem. Bardziej z niedowierzaniem, że pozuję do zdjęć. Może i mam szczęście, ale spotykam się tylko z pozytywnym odbiorem moich zdjęć. Co do samego hejtu to go nie rozumiem. Jest to takie dziwne „stworzenie”, które siedzi w ludziach i ciężko je wytępić.

13. Czy każdy chłopak może być fotomodelem/modelem według Ciebie ? Czy istnieje idealny wzorzec w tej branży, który jest nieosiągalny dla wszystkich chętnych robić karierę w tym kierunku ?

Co do „ideału”. Moim zdaniem ideał jest nudny. Jeśli ktoś/coś jest idealne to nie ma możliwości na zmianę lub rozwinięcie się. Uważam, że najciekawsza jest droga do ideału, bo tam jest dużo różnych ciekawych „zjawisk”. Myślę, że właśnie te niedoskonałości, ten brak „ideału” jest tym „czymś”, co sprawia, że każde zdjęcie może być inne, ciekawe, niepowtarzalne. W moim przypadku sporo zmieniło zapuszczenie brody. Po jej zapuszczeniu napisał do mnie świetny fotograf Sławek Krala z propozycją sesji zdjęciowej, inspirowanej zdjęciami Dawida Hemke (jedno z tych zdjęć zostało załączone do wywiadu). Od tej sesji moje portfolio i ja tak naprawdę zaczęliśmy się rozwijać. W związku z tym, każdy może być modelem/modelką, ale potrzebna jest odrobina szczęścia. Ja trochę tego szczęścia miałem. Ostatnio coraz więcej moich brodatych znajomych z grupy na Facebooku Broda To Nie Moda stawia kroki w modelingu i zaczyna pozować do zdjęć.

14. Wyobraź sobie, że dzisiaj zamykają na stałe wszystkie media społecznościowe (typu Instagram/FB) ? Jak widzisz siebie prywatnie i zawodowo w takiej rzeczywistości ?

Dla mnie to żaden problem. Fotomodeling to nie moja praca, a hobby :). Robię to dla przyjemności. Nadal bym robił to, co robię, a zdjęcia miał dla siebie. Może właśnie dobrze by było gdyby ludzie zrobili sobie taką przerwę. Podejrzewam, że hejt, o którym była mowa wcześniej byłby o wiele mniejszy.




Fotograf: Monika Cichoszewska
Model: Dawid Hemke
Podlaski Plener Fotograficzny


15. Jakie stereotypy o modelach/fotomodelach najbardziej Cię rażą i jaką masz receptę na walkę z nimi ?

Wydaje mi się, że modele/modelki są często uważani za ludzi zadufanych w sobie. Ktokolwiek mnie pozna wie, że ja taki na pewno nie jestem :D. Też mi się zdarzyło usłyszeć komentarz „pozowanie do zdjęć jest proste, nic nie musisz robić po prostu stać”. Bardzo często te super świetne i na pierwszy rzut oka wygodne pozycje tak naprawdę są bardzo niewygodne i człowiek musi się sporo namęczyć żeby utrzymać je w bezruchu.

16. Jaki masz stosunek do nagości na zdjęciach ?

Nie lubię cenzury. Niestety w dzisiejszych czasach nie da się z nią wygrać. Pozuję w pełnym zakresie i mam sporo zdjęć aktowych. Dla mnie cenzura sprawa ogromne problemy, już zdarzało mi się mieć zdjęcia kasowane i banowane za nagość (zdarzyło się też, że nagości na zdjęciach nie było albo zdjęcia były ocenzurowane). Cenzura nie rozróżnia pornografii od sztuki, i tu tkwi spory problem, z którym nie da się wygrać. Algorytmy są strasznie upierdliwe w tej kwestii. Spotkałem się też z kasowaniem moich zdjęć aktowych tylko ze względu na płeć, zdjęcia aktowe kobiet bez jakiejkolwiek cenzury tzw. „open legs” nie były kasowane. A moje zdjęcia nie były ani złe ani wulgarne.

17. Niezależnie od obowiązujących kanonów piękna, jest wymagane, aby model/fotomodel dobrze wyglądał. Proste pytanie – jak dbasz o siebie ?

Od kilku lat ćwiczę w miarę regularnie, zaczynałem od 20 pompek co drugi dzień, teraz treningi mam dużo intensywniejsze i ćwiczę 2-3 razy w tygodniu. Mało wiarygodne, ale nigdy w życiu nie byłem na siłowni, ćwiczę w domu. Lubię być w formie, co też przekłada się na to jak wyglądam na zdjęciach. Dla mnie bardzo ważna jest moja broda, którą uwielbiam :P. Broda jest bardzo fotogeniczna i to jej dużo zawdzięczam. Do jej pielęgnacji stosuję przeróżne balsamy i olejki. Zapachy są wspaniałe i przeróżne, spora ich ilość jest dostępna w sklepie internetowym uZbira, ale jest tego tak dużo, że czasem ciężko się zdecydować, co wybrać. Co kilka miesięcy zdarza mi się odwiedzić barbera, żeby się trochę ogarnąć. O ile dzika broda nie jest zła, czasem trzeba nad nią zapanować. Mam swoje ulubione miejsce gdzie zwykle chodzę, człowiek może się wtedy całkowicie zrelaksować.





Fotograf: Sławek Krala


18. Jaka jest dla Ciebie definicja mężczyzny w obecnych czasach ?

Nie lubię pomysłu na bycie zdefiniowanym. Trochę to takie wulgarne w moim odczuciu. Być zamkniętym w krótkim opisie, który decyduje o tym, jaki/a masz być. A jeśli się człowiek nie wpasuje w definicję, to przecież nie przestaje być kobietą lub mężczyzną :).

19. Gdzie widzisz siebie za 10 lat ?

Trochę banalna odpowiedź w moim wykonaniu, ale jest mi dobrze tu i teraz. Na pewno za dziesięć lat chciałbym mieć świadomość, że te kilka celów, które sobie założyłem zostały spełnione w większym lub mniejszym stopniu.

20. Na koniec kilka krótkich pytań, z branży mody; Twój ulubiony :

W branży mody jestem związany w bardzo niewielkim stopniu, moi ulubieni współtwórcy nie zajmują się fotografią mody. Mógłbym wymienić naprawdę dużo osób, ale ograniczę się maksymalnie po dwie do każdej z kategorii.
a. Ulubiony
b. - fotograf z którym pracowałeś
Sławek Krala, Michał Magdziak
c. - model/modelka, z którymi pracowałeś
Dawid Hemke, Szronogrzywa
d. - stylista
Małgorzata Sadowska (Inbetween)
e. - wizażysta
Ewelina Łośko, Kasia Pająk
f. – fryzjer
Martyna Bryk, Magdalena Gaja Kapelan




Fotograf: Hokus Focus / Mariusz Jabłoński (zobacz profil)
Makeup: Sunrrisemakeup (Kasia Pająk)
Fryzjer: Kaczmarek Paulina
Podlaski Plener Fotograficzny

Śledź nasze rankingi : Ranking zdjęć / Ranking profili
Polub i skomentuj najlepsze, nowo dodane zdjęcia : Nowe zdjęcia

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować