Fotowizje (6). Marta Uczciwek - wywiad z fotografem

Cykl wywiadów z najciekawszymi Twórcami na naszej platformie, które pozwolą bliżej poznać osoby, które tworzą Sztukę i dzielą się nią z innymi

Marta Uczciwek / MaUczFoto - fotograf
(zobacz profil)




2018 Portfolio Dnia
Rejestracja : 05.07.2018


1. W kilku zdaniach na początku opowiedz nam trochę o sobie. Czym się zajmujesz? Co robisz?

Przez kilkanaście lat byłam związana z zupełnie inną branżą i drogą zawodową, która na pewnym etapie życia stała się hmm (zastanowienie) nieadekwatna do potrzeb i oczekiwań, a także mojej sytuacji osobistej. Miałam wrażenie, jakbym chodziła w przyciasnych butach, które – owszem – kiedyś były śliczne i błyszczące, ale teraz tylko obcierają stopy… Krótko mówiąc: pasję odkryłam, szukając alternatywy dla etatu oraz możliwości rozwoju, pomiędzy pracą w korporacji a codziennym byciem mamą. Dzisiaj realizuję zarówno sesje dla klientów, jak i własne projekty artystyczne – najbliższy jest mi portret, w tym fotografia kobieca i wizerunkowa.

2. Jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią?

Skłamałabym mówiąc, że fotografem stałam się przypadkiem. Może inaczej: pomysł przyszedł instynktownie, bo to chyba po prostu się czuje – ale dalej niewiele już było spontaniczności! (śmiech) Krok po kroku wdrażam plan, który jakiś czas temu ułożyłam w głowie i adekwatnie do okoliczności urealniam… Mam świadomość, że jeszcze długa droga przede mną, ale wierzę w metodę prób i błędów, jeśli chodzi o wypracowanie swojego stylu, budowanie warsztatu, a potem również wybór ujęć i obróbkę. Przy czym wyciągam wnioski i na ewentualne pomyłki zostawiam sobie coraz węższy margines.




Modelka: Michalina Cysarz
Miejsce: Milk Studio Warsaw


3. Czym dla Ciebie jest fotografia?

Fotografia to dla mnie głównie emocje i wyjątkowi ludzie. Jestem przekonana, że w każdym z nas tkwi piękno, ale by je uwiecznić na zdjęciach potrzeba fachowej wiedzy (dlatego cały czas się dokształcam) i nieco artystycznego wyczucia... Żartuję, że w tym zawodzie nie muszę się martwić o wady: przydaje się zarówno wrażliwość, jak i perfekcjonizm – pierwsze w otwarciu na drugiego człowieka,drugie w dopracowaniu kadru w detalach. Plus oczywiście zaangażowanie: w to co robię, wkładam dużo czasu i sił.

4. Skąd czerpiesz inspirację do zdjęć? Kim się inspirujesz?

Myślę, że najbardziej inspirujący są właśnie sami ludzie – przede wszystkim ci którzy stają przed obiektywem i rozmowy z nimi, ale także tacy z którymi działam przy sesjach, a nawet osoby które spotykam na co dzień… Niemniej jednak żyjemy w kulturze obrazkowej i oglądania zdjęć innych twórców uniknąć się nie da, ba! czemu odbierać sobie taką możliwość? Należy natomiast sięgać do dobrych źródeł – dlatego z wielką przyjemnością nawiązałam w zeszłym roku stałą współpracę z jednym z magazynów. Poza tym warto uczyć się od najlepszych, czyli śledzić sylwetki fotografów, których estetyka i sposób postrzegania rzeczywistości wydają się nam bliskie. Są spotkania inspiracyjne, targi, festiwale, warsztaty itp., a energia której tam doświadczasz, pozostaje z tobą na długo i niesamowicie motywuje do działania.

5. Sesja studyjna czy plenerowa?

Zdecydowanie studyjna, rzadko pracuję w plenerze. Ale pamiętajmy, że jeśli opanowaliśmy oświetlenie i dysponujemy sprzętem – warunki studyjne w mniejszym lub większym zakresie można zaaranżować niemal wszędzie, wykorzystując przestrzeń jaką mamy do dyspozycji.




Modelka: Klaudia Rudnik
Miejsce: Kamienica Studio


6. Co zgadzasz się z tezą, że TFP zabija rynek?

Każdy jakoś rozpoczynał swoją przygodę i w początkowym stadium, zanim zdobędziemy klientów – można pójść i tą drogą. Osobiście uważam, że nawet później sprawdza się to przy ciekawych projektach, gdzie faktycznie każda ze stron ma coś do zaoferowania. Wciąż miewam takie sesje, np. pod publikacje branżowe – ważne jest ustalenie, kto co daje od siebie i za co bierze odpowiedzialność oraz jaki jest końcowy cel wspólnych działań, tak żeby nikt nie czuł się zawiedziony… Ostatecznie każdy ma prawo do wynagrodzenia za dobrze wykonaną pracę, a warunki na jakie się godzimy zależą od nas.

7. Czy w dzisiejszych czasach da się utrzymać z fotografii, czy lepiej potraktować to jako hobby?

To chyba zależy od powodu, dlaczego chcemy iść w tym kierunku i tego na jakim jesteśmy etapie w fotografii… Kiedyś usłyszałam ciekawe porównanie: fakt że wszyscy umiemy pisać nie znaczy że będziemy pisarzami; podobnie jak zmiana koła w aucie nie czyni z nas mechaników. Bycie fotografem to nie tylko ten moment naciśnięcia migawki, ale chociażby otwarty umysł – myślenie o tym, co jest ważne i warte uchwycenia. To szukanie sposobu na sfotografowanie danej osoby lub motywu, zaplanowanie sesji, dopiero potem przychodzi czas na konkrety. Zresztą czasem bardziej niż wiedza liczy się osobowość i charakter, mówiąc zwyczajnie: jakim się jest człowiekiem... Wracając do pytania: znam wspaniałych fotografów i o wiele więcej modelek, wizażystek, stylistów itd., którzy na co dzień mają „zwykłą” pracę, a mimo to świetnie realizują się również i w tej dziedzinie.

8. Czy każdy może zostać fotografem? Jakie cechy opisują dobrego fotografa?

Trudno powiedzieć, co powoduje, że jednym fotografowanie wychodzi lepiej, a innym gorzej. Pewnie to talent albo coś, co nazywa się intuicją. Techniki i teorii da się nauczyć, ale ten zmysł albo się ma albo nie – trochę tak jak z poczuciem humoru: możemy nauczyć się opowiadać dowcipy, ale to nie to samo… Ponadto fotografia ma różne aspekty i po części od tematyki zdjęć zależy, jakie cechy powinno się mieć. W przypadku pracy z ludźmi ważna jest umiejętność nawiązywania relacji i pozytywne nastawienie.




Modelka: Karolina Fafińska
Miejsce: Studio Śmiała79


9. Jaka była Twoja najbardziej niezapomniana sesja i dlaczego?

Ta pierwsza… Klimat studia, ekipa, emocje jakie mi towarzyszyły –podekscytowanie pomieszane z lekkim niepokojem, czy dam radę.

10. Jakie rady możesz przekazać nowemu fotografowi, który chce założyć własną firmę?

Zbieraj siły, na pewno będą potrzebne! (śmiech) Życzyłabym pewności siebie, rozumianej jako odwaga a nie nadmierna buta, cierpliwości, trafionych pomysłów oraz konsekwencji w ich realizacji… I szczęścia: bycia w stosownym miejscu w określonym czasie, a także spotkania właściwych ludzi na fotograficznych ścieżkach.

11. W jaki sposób opisałbyś swoje prace komuś, kto nigdy ich nie widział?

Hmm, zacytuję bloga fotograficznego gdzie moje portrety prezentowane były w sekcji inspiracje: Subtelnie i intrygująco. Miękkie światło, delikatność i zmysłowa gra gestów… Chociaż nie jestem pewna, czy to prawda – trudno pozostać obiektywnym.

12. Praca fotografa i efekt sesji zdjęciowych to często wynik współpracy wielu ludzi, tj. Modelek, modeli, wizażystów, stylistów itp. Opowiedz jak to jest pracować z taką ekipą, często zmieniającą się grupą ludzi, których niejednokrotnie widzimy pierwszy raz w życiu. Co decyduje o sukcesie takiej sesji?

Przepis na sukces? (zastanowienie) Organizacja przed, komunikacja i życzliwa atmosfera podczas zdjęć, odpowiednia selekcja materiału i retusz. Brzmi to nieco banalnie, ale w praktyce bywa szalenie trudne!




Modelka: Caprice Castillo
Miejsce: Studio 3Miejsce


13. Mówi się, że dobry fotograf, to dobry psycholog. Czy oswajanie modeli do współpracy przy sesji jest zajęciem trudnym? Masz na to swoje sposoby?

Tak, coś w tym jest. Warto zacząć od uśmiechu i miłego gestu, a zamiast szukać skomplikowanych rozwiązań na dotarcie do kogoś – pracować nad własnymi emocjami, obserwować ludzi, z jednego i drugiego wyciągać wnioski… Przede wszystkim chyba być sobą, bo inni szybko wyczują jakikolwiek fałsz. I nie robić nic na siłę, lepiej dać tej drugiej osobie trochę przestrzeni.

14. Jak przygotowujesz się do swoich sesji? Ile sprzętu ze sobą zabierasz?

Ja w ogóle w życiu lubię być przygotowana! (śmiech) Natomiast nigdy nie byłam technicznym maniakiem… Ale ponieważ wiem, co chcę robić, jaka jest koncepcja sesji i mam przemyślane różne rzeczy wcześniej – orientuję się doskonale, jakich obiektywów czy oświetlenia będę potrzebować. Zawsze zabieram też dodatkowe baterie i zapasowy aparat, gdyby coś zawiodło.

15. Czy każdy jest według Ciebie fotogeniczny?

Nie ma czegoś takiego jak fotogeniczność. Oczywiście, są tacy których aparat zdecydowanie lubi bardziej, ale każdy na zdjęciach może wglądać świetnie – moją rolą jako fotografa jest stworzenie odpowiedniego klimatu w trakcie i pokierowanie daną osobą tak, by pokazać ją po prostu z jak najlepszej strony.

16. Co sądzisz o nagości na zdjęciach? Aktach?

Wydaje mi się, że kluczem do dobrej fotografii sensualnej czy aktu jest brak dosłowności – żeby pomimo jakiegoś stopnia nagości nie pozbawić człowieka indywidualności, a ciała tajemniczości i artyzmu.




Modelka : Magdalena Garbowska (zobacz profil)
Miejsce: Kamienica Studio


17. Często słyszy się uwagi, że praca fotografa to lekkie i przyjemne zajęcie, które polega na naciśnięciu spustu migawki i zdjęcie gotowe. Jak to wygląda z Twojej perspektywy? Ile czasu mija od sesji do czasu, kiedy fotografia będzie w pełni gotowa?

Jak wspominałam wcześniej: fotografia to proces, a fakt zrobienia zdjęcia jest tylko jedną z jego części... Klient powinien pamiętać, że płaci nie tylko za przykładową godzinę czy dwie w studio, lecz również za doświadczenie i umiejętności tego kto mu tą sesję robi oraz czas selekcji a zwłaszcza obróbki. Cena zawiera też w pewnym sensie zakup sprzętu, koszty prowadzenia firmy, podatki itd. Ale nie popadajmy w paranoję: jest to zajęcie bardzo wdzięczne, dające wiele możliwości i ogromną satysfakcję.

18. Jakie masz plany na przyszłość? Czy jest jakaś sesja, motyw, który chciałbyś/chciałabyś zrealizować?

Plany się mnożą (śmiech), a i niezrealizowanych jeszcze pomysłów na zdjęcia mam kilka… Ale nie będę zdradzać szczegółów przed, tylko podzielę się efektami już po.

19. Na koniec, czy masz jakieś konstruktywne rady dla początkujących fotografów, dla których możesz być również inspiracją?

Nie bójcie się próbować! Podobno zdjęcia, jakich się najbardziej żałuje to te, których nie zrobiliśmy, a właściwa chwila minęła... Śmiało, aparaty w dłoń – i działajcie.

20. Co sądzisz o platformie QQMODELS?

Dobrze, że portal powstał i się rozwija. Życzę więc dalszych sukcesów, wielu nowych użytkowników i samych interesujących prac publikowanych na platformie.





Śledź nasze rankingi : Ranking zdjęć / Ranking profili
Polub i skomentuj najlepsze, nowo dodane zdjęcia : Nowe zdjęcia

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować