Fotowizje (2). Wywiad z fotograf Magdaleną Graj.

Cykl wywiadów z najciekawszymi Twórcami na naszej platformie, które pozwolą bliżej poznać osoby, które tworzą Sztukę i dzielą się nią z innym.

Magdalena Graj - fotograf
2018 Portfolio tygodnia
2019 Portfolio dnia


1. W kilku zdaniach na początku opowiedz nam trochę o sobie. Czym się zajmujesz? Co robisz?

Na co dzień mieszkam i pracuję w Warszawie. Zawodowo pracuję jako grafik i retuszer, poza pracą fotografuję na zlecenie i dla przyjemności.

2. Jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią?

Wybłagałam od taty pierwszą lustrzankę na 18tkę. Od tamtego czasu, nie rozstaję się z fotografią. Aparat został wiele razy wymieniony, ale duch wciąż ten sam.

3. Czym dla Ciebie jest fotografia?

Fotografia jest dla mnie sposobem na wyrażanie swoich emocji. Nie chodzi o to, że na moich zdjęciach je widać, tylko sam proces: umawianie się z ludźmi, tworzenie konceptu, a później wcielenie go w życie sprawia, że lepiej czuję się na tym świecie :) Fotografia jest czymś tylko moim i jeśli sprawia to ludziom przyjemność, w jakimś sensie poprawia im nastrój to tym bardziej mnie satysfakcjonuje.
Modelka : Angela Olszewska


4. Skąd czerpiesz inspirację do zdjęć ? Kim się inspirujesz?

Nie inspiruję się konkretnymi artystami, bałabym się, że nie będzie w tym już zbyt wiele mojego wkładu. Jest to mieszanka social media / instagram / pinterest, etc. Z jednego zdjęcia wyciągnę światło, z innego kompozycję. Czasami jak jestem w nowym dla siebie miejscu, spodoba mi się sposób padania światła, albo odpowiednio obdrapana ściana, i już wiem, że trzeba tam zrobić zdjęcia i w jakiej stylizacji.

5. Sesja studyjna czy plenerowa?

Ostatnimi czasy siedzę w studio, ale przy świetle zastanym. Czasami robię zdjęcia beauty to wtedy używam lamp błyskowych. Wcześniej większość zdjęć robiłam w plenerze.

6. Czy zgadzasz się z tezą, że TFP zabija rynek?

Zgadzam się z tym, że nie wygramy z tą zmianą. Fotografów, czy też osób, które tak siebie nazywają, jest coraz więcej. Wiedzy na ten temat jest wystarczająco dużo w internecie. Jest to zajęcie kreatywne, ludzie w biurach też czasami potrzebują w ten sposób się wyrazić, fotografia jest stosunkowo prostym sposobem na hobby w tych czasach. A to, że psuje rynek? Takie jest tego następstwo, bo potencjalni klienci są w stanie szybko znaleźć kogoś, kto zrobi im przyzwoite zdjęcia, a jak znamy klientów, często nie potrzebują idealnych, pięknych zdjęć tylko właśnie przyzwoitych.
Modelka : Aliona Kaifa


7. Czy w dzisiejszych czasach da się utrzymać z fotografii, czy lepiej potraktować to jako hobby?

W dzisiejszych czasach pewnie da się wyżyć z fotografii, ale to pewnie jednostki, które działają na rynku od lat, a i im jest coraz ciężej z tego co słyszę od niektórych. Trzeba mieć znajomości, albo łatwość w ich nawiązywaniu, a nie wszyscy fotografowie są super wygadani.

8. Czy każdy może zostać fotografem? Jakie cechy opisują dobrego fotografa?

Dobry fotograf powinien być też trochę psychologiem. Powinien potrafić pracować z ludźmi, nie gwiazdorzyć na sesji. Powinien mieć profesjonalne podejście do tego co robi, czy robi to za pieniądze czy tfp. Powinien wiedzieć co robić

9. Jaka była Twoja najbardziej niezapomniana sesja i dlaczego ?

Na tę chwilę przypomina mi się jedna sesja, która miała dość spektakularne efekty, a się obawiałam, że nic z tego może nie wyjść. To była sesja z Angelą Olszewszką, w Gdańsku na plaży Stogi około północy. Była to końcówka lata, więc noc nie była aż taka cieplutka. Lampy błyskowe nie były zachwycone z wilgoci w powietrzu. Angela się rozebrała, odpaliliśmy po kolei trzy race dymne. Sesja trwała około 20 minut. Dłużej się męczyliśmy ze sprzętem i miękkim piaskiem! Wyszły z tego trzy zdjęcia i je kocham <3

10. Jakie rady możesz przekazać nowemu fotografowi, który chce założyć własną firmę ?

Nie rób tego :)

Modelka : Martyna Komkowska, Mua : Weronika Bancewicz (zobacz profil)


11. W jaki sposób opisałbyś swoje prace komuś, kto nigdy ich nie widział ?

Na chwilę obecną kiedy patrzę w swoje główne portfolio: „zdjęcia modelek w bieliźnie bądź bez, mocne portrety ze smutnymi oczami”

12. Praca fotografa i efekt sesji zdjęciowych to często wynik współpracy wielu ludzi, tj. Modelek, modeli, wizażystów, stylistów itp. Opowiedz jak to jest pracować z taką ekipą, często zmieniającą się grupą ludzi, których niejednokrotnie widzimy pierwszy raz w życiu. Co decyduje o sukcesie takiej sesji ?

Po pierwsze, ciężko się umówić z nimi na konkretny termin, który wszystkim będzie pasować. Trzeba to robić z wyprzedzeniem. Wizażystkę, najlepiej mieć zaufaną, z którą się już wcześniej pracowało, aby mieć pewność, że nie maluje 5h i po tych 5h zamiast modelki mielibyśmy papugę. Z fryzjerkami dotąd nie miałam problemów. Czasami stylistki trzeba hamować, żeby spod ich kreacji było widać jeszcze osobę :)

13. Mówi się, że dobry fotograf, to też dobry psycholog. Czy oswajanie modeli do współpracy przy sesji jest zajęciem trudnym ? Masz na to swoje sposoby ?

Nigdy nie miałam z tym problemu. Przydatny jest w tym jeden sposób manipulacyjny, bardzo prosty. Nie będę przytaczać bo to subtelna ale wciąż manipulacja :P Obrońcy etyki mogliby się oburzyć.

14. Jak przygotowujesz się do swoich sesji ? Ile sprzętu ze sobą zabierasz ?

Zabieram ze sobą plecak z aparatem, dwiema kartami, dwiema bateriami. Mam kilka obiektów, zabieram wszystkie bo nigdy nie wiem, którego nagle zapragnę.

15. Czy każdy jest według Ciebie fotogeniczny ?

Nie. Z niektórymi ludźmi prawie każde zdjęcie jest świetne, a z innymi tylko kilka się nadaje. Niestety, ale niektórzy ludzie nie panują nad swoją mimiką. JA NALEŻĘ DO LUDZI NIEFOTOGENICZNYCH :) a problem w tym, ze o tym wiem i jest to dla mnie stresujące przeżycie! Nie wiem, jak można być modelką :)
Modelka : Weronika Rose


16. Co sądzisz o nagości na zdjęciach? Aktach?

Nie wiem po co znowu to pytanie  Miałam nadzieję, że nagość to już nie jest temat tabu.

17. Często słyszy się uwagi, że praca fotografa to lekkie i przyjemne zajęcie, które polega na naciśnięciu spustu migawki i zdjęcie gotowe. Jak to wygląda z Twojej perspektywy ? Ile czasu mija od sesji do czasu, kiedy fotografia będzie w pełni gotowa ?

HA HA HA, ostatnio od rana do późnego popołudnia biegałam z aparatem i dość ciężkim długim obiektywem aby klientki były zadowolone. Gdybym miała sama robić te zdjęcia bez nich to by mi zajęło max 3h :) na drugi dzień miałam zakwasy w takich miejscach, o których nawet nie wiedziałam, że istnieją. Kilka dni zanim klientki się zdecydowały, które zdjęcia obrobić, oczywiście w stałym kontakcie, a później 2 dni na ich obrobienie. <3 Przyjemne są sesje tfp, wtedy obrabia się zdjęcia, które się chce i kiedy chce i komu chce, i na tej podstawie pewne jest budowana ta opinia.

18. Jakie masz plany na przyszłość ? Czy jest jakaś sesja, motyw, który chciałbyś/chciałabyś zrealizować ?

Mam wiele niezrealizowanych pomysłów na zdjęcia, ale to się pewnie wkrótce wydarzy dlatego nie będę zdradzać :)
Modelka : Monika Wiśniewska


19. Na koniec, czy masz jakieś konstruktywne rady dla początkujących fotografów, dla których możesz być również inspiracją ?

Zapraszam na warsztaty fotograficzne i retuszerskie do siebie. A jak nie do mnie, teraz sporo jest osób, które takie warsztaty prowadzi. Co za tym idzie? Nie tracisz wielu godzin kopania w googlu i YT. Fajne i przydatne informacje najlepiej nabyć bez zbędnych ozdobników i od razu mieć możliwość skorzystania z nich aby się utrwaliły.

20. Co sądzisz o platformie QQMODELS ?

O wiele lepsza jakość zdjęć z modelkami niż na innych portalach, które powoli zaczynają przypominać strony porno i plastik. U Was widać wrażliwość na estetykę i trendy. Oby tak dalej.
Śledź nasze rankingi : Ranking zdjęć / Ranking profili
Polub i skomentuj najlepsze, nowo dodane zdjęcia : Nowe zdjęcia

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować