Jak zostać modelką

Kim jest modelka / Jak nią zostać / Początki kariery

Subiektywny poradnik dla przyszłych i obecnych modelek, oczami jednego z naszych Twórców, Bestpixel.pl Bartnicki Patryk- fotograf (zobacz profil)





Zdjęcie : Pexels.com



__________________________________________________________________________________________________

Modelka


Kim jest modelka / Jak nią zostać / Początki kariery



Na wstępie tego wpisu muszę wyjaśnić jedną, drobną kwestię związaną z nazewnictwem, a dokładniej określeniem “modelka” – zdaję sobie sprawę z tego, że niektóre osoby mogą już czuć wzrost ciśnienia, bo przecież modelka nie tylko pozuje przed aparatem, również chodzi na wybiegu, pozuje dla malarzy itd. itp. Umówmy się, że za każdym razem, kiedy użyję słowa “modelka” będziesz mieć w głowie, że chodzi tutaj o “fotomodelkę”. OK, mamy to już wyjaśnione, przejdźmy do konkretów.

W poniższym wpisie nie znajdziesz porad treningowych, dietetycznych, agencyjnych, a w szczególności stawek wynagrodzenia. Jest to “poradnik” z punktu widzenia fotografa i mojego osobistego doświadczenia ze współpracy z modelkami (fotomodelkami – pamiętaj).

A więc, kim jest modelka? Wiele osób, które nie ma doświadczenia i styczności ze światem fotograficznym, myśli, że jest to najłatwiejsza robota na świecie. No przecież, ona tylko stoi, uśmiecha się i ładnie wygląda. Kompletna bzdura. Praca modelki jest bardzo trudna. Wymaga wiele wysiłku i wyrzeczeń – mowa oczywiście o dziewczynach, które poważnie podchodzą do pozowania i swoje hobby chcą zmienić w pracę, z której będą żyć. Sama sesja fotograficzna jest zaledwie ułamkiem tego jak wygląda życie modelki. Oczywiście musisz o siebie odpowiednio zadbać (fizycznie jak i psychicznie), zrezygnować z imprezowania – przynajmniej na kilka dni przed sesją. Ćwiczyć pozowanie, wyrabiać kontakty, szukać zleceń i być na bieżąco z trendami.

Jak nią zostać? Na wstępie musisz się zastanowić i podjąć ważną decyzje. Czy jest to dla Ciebie tylko hobby, sposób na spędzenie wolnego czasu i poznanie nowych osób, czy planujesz związać swoje życie z tym zawodem. Jeżeli to tylko hobby to baw się tym, czerp radość z pozowania i tworzenia nowych zdjęć – pamiątek, ale pamiętaj o kilku bardzo ważnych sprawach, które opisałem poniżej w dziale porady i sesja. Jeżeli zaś myślisz poważnie nad tym, aby zostać modelką musisz, niestety, mieć plan i walczyć o jego zrealizowanie. Poszukaj własnego stylu, w którym czujesz się najlepiej. Mówiąc prościej, jeżeli nie czujesz klimatu zdjęć np. sensualnych to zrezygnuj z nich. Nic na siłę. To widać na zdjęciach. Zacznij od portretów. Wyćwicz mimikę twarzy, później rozszerzaj zakres. Dołącz dłonie, ustawienia ramion, bioder, aż pewnego dnia opanujesz całe ciało. Wydaje się to głupie, lecz niektóre pozy wymagają mocnego “wyginania” ciała. Szczególnie z początku będą one dla Ciebie nie wygodne i sprawiały wrażenie, że wyglądasz głupio. Pamiętaj, że najtrudniejsze zawsze są początki i w tym momencie odpada najwięcej dziewczyn.

Teraz szczypta brutalnej prawdy, lecz musisz to wiedzieć. Bycie ładną nie wystarczy. Jest wiele ładnych dziewczyn, napiszę to nawet bardziej dosadnie – jest wiele ładniejszych od Ciebie. I tylko od Ciebie to zależy, czy zlecenie dostaniesz Ty, czy ktoś inny. Jako fotograf z czystym sumieniem mogę Ci powiedzieć, że oprócz wyglądu bardzo istotne przy wyborze modelek jest to jak dziewczyna pozuje, czy oglądając zdjęcia z jej portfolio, widać to coś i chcesz, aby wasza sesja również taka była. No ale czym jest “to coś” – niczym innym jak kontaktem z odbiorcą, osobą, która ogląda twoje zdjęcia. Zwróć uwagę na oczy. One są najważniejsze. Przejrzyj zdjęcia na różnych portalach i zwróć uwagę, że wiele z nich (piękna modelka, super wizaż, kreacja za milion dolarów, wymarzona sceneria) jest w odbiorze “pusta”. Tak jak by postawić i sfotografować manekina. Zero kontaktu, zero tego “czegoś”. Tutaj nie ma drogi na skróty, musisz to ćwiczyć. Zdjęcie to nic innego jak uchwycenie ułamka sekundy, w której ukaże się Twoja mimika i ekspresja. Oczywiście fotograf (jego umiejętności) odgrywają istotną rolę w tym procesie łapania chwil, lecz jeżeli nie będziesz w stanie wydobyć z siebie tej ekspresji, spojrzenia, to nawet najlepszy fotograf i sprzęt nie jest w stanie zrobić zdjęcia czegoś, czego nie ma. Z dobrych wiadomości, to przychodzi z czasem. Szybciej lub później – wszystko zależy od Ciebie i tego jak często będziesz ćwiczyć. Przeglądając zdjęcia innych modelek, popatrz wstecz. Porównaj zdjęcia obecne z tymi robionymi dawniej. Tak można łatwo zobaczyć moment, w którym nastąpiła ta “przemiana” i jak kolejne sesje były już całkowicie inne w odbiorze.

Początki kariery – ach te początki, nic nie da Ci tyle radości i nerwów jak pierwsze sesje. Raz będziesz myśleć, że cały świat należy do Ciebie, a po następnej sesji będziesz zastanawiać się, czy rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady, aby dokarmiać niedźwiedzie. W tym momencie przychodzi zadbanie o zdrowie psychiczne, o którym wspominałem wcześniej. Nie poddawaj się, podchodź to tego na luzie. Nie zawsze masz wpływ na to jak będzie wyglądać sesja i jaki będzie jej wynik. Zaczynając przygodę z modelingiem, bardzo często będziesz współpracować z osobami, które też są na początku swojej przygody z fotografią, wizażem itd. Możesz próbować iść na skróty i płacić fotografom z dużym doświadczeniem za wykonanie sesji. Jest to po części dobre rozwiązanie (poznanie tego świata, zasad, kontakty), lecz według mnie wybranie tylko takiej drogi jest błędem. Wydawanie kasy nie sprawi, że twoje zdjęcia będą lepsze. Może technicznie, ale nadal na nich jest ten manekin.

Przeglądaj grupy związane z fotografią, na facebooku jest mnóstwo grup, gdzie ludzie szukają ekipy do stworzenia nowych zdjęć, wzajemnego uczenia się i nawiązywania kontaktów. Bardzo często możesz spotkać ogłoszenia z trzema magicznymi literkami – TFP. Właśnie tego powinnaś szukać. W wielkim skrócie, jest to robienie sesji bez płacenia za nią (na dole strony w słowniczku postaram się dokładniej opisać czym jest TFP.) Załóż konto na portalach związanych z modelingiem, np. qqmodels itp. Instagram też jest dobrym miejscem na budowanie portfolio.



__________________________________________________________________________________________________

Jedną z najważniejszych rzeczy jaką powinnaś wykonać na starcie swojej drogi jako modelka jest wykonanie zdjęć potocznie nazywanymi polaroid, ale o nich oddzielny dział.




Paulina Adamczuk (zobacz profil)



Polaroidy


Czyli zestaw zdjęć prezentujący Twoją sylwetkę i twarz – najlepszy start



Polaroidy to nic innego jak zdjęcia przedstawiające Twoją sylwetkę oraz twarz. Jest to bardzo ważny element w portfolio każdej modelki. Pamiętaj, aby wykonać te zdjęcia z różnych stron. Stań twarzą skierowaną w lewą stronę, na wprost aparatu i następnie w prawą. Możesz dodać też zdjęcia sylwetki stojąc odwrócona plecami do aparatu. Podobnie zdjęcia twarzy. Każdy profil i na wprost. Tutaj bardzo przydatne będą zdjęcia z włosami rozpuszczonymi jak i spiętymi w kucyk. Dzięki temu fotograf i wizażystka dokładnie widzom, czy nadajesz się do projektu.

Jak wykonać takie zdjęcia – mogą być robione telefonem komórkowym, obecnie aparaty w nich mają bardzo przyzwoitą jakość. Ważne, aby były wykonane w dzień, gdzie nie brakuje słońca. Stań przy białej ścianie i poproś kogoś, aby “pstryknął Ci kilka fot”. Te zdjęcia nie są retuszowane, najlepiej, jeżeli nie posiadasz makijażu bądź taki, który nie wygląda jak byś szła na imprezę sylwestrową.

Kolejną istotną sprawą jest ich “data ważności”. Wiadomo, zmieniamy się, zmienia się nasze ciało. Jeżeli masz możliwość to powinnaś posiadać aktualne zdjęcia polaroid w swoim portfolio. Możesz je wykonać co pół roku, co rok. A już na pewno powinnaś je aktualizować, gdy dokonasz zmian w swoim wyglądzie. Zmiana fryzury, dodatkowy tatuaż, kolczyki to bardzo dobry powód, aby zrobić nowy zestaw zdjęć.



Przykłady jak poprawnie wykonać zdjęcia polaroid:





Modelka : Natalia Bigos

__________________________________________________________________________________________________




Zdjęcie : Pexels.com


__________________________________________________________________________________________________

Porady


Spis ważnych informacji, na które musisz zwrócić uwagę stawiając pierwsze kroki w świecie modelek



+ Sprawdzaj ludzi, z którymi będziesz współpracowała, czytaj referencje, poszukaj profili prywatnych. Poinformuj kogoś bliskiego do kogo i gdzie jedziesz na sesje - bezpieczeństwo jest najważniejsze. Lepiej popaś w "małą paranoję" przed pierwszą współpracą niż później żałować.

+ Stwórz portfolio. Istnieje wiele darmowych i prostych rozwiązań na zbudowanie pierwszego portfolio. Możesz założyć konto na portalach związanych z modelingiem, np QQmodels. Dodatkowo pomyśl o branżowym kącie na instagramie i facebooku. Stwórz nowy profil, nie mieszaj go z prywatnym - fotografa nie interesują zdjęcia tego co jadłaś, gdzie byłaś i jak wygląda stadko kotów, którymi się opiekujesz.

+ Polaroidy są najlepszym rozwiązaniem na start. Uwierz mi, wielu fotografów i wizażystek bardzo sobie ceni taki zestaw zdjęć u modelek, nawet z większym doświadczeniem.

+ Bądź kreatywna. Szukaj inspiracji w internecie, ćwicz pozowanie i mimikę twarzy. Wychodź na przeciw i sama próbuj organizować sesje: znajdź motyw, ludzi chętnych do współpracy, miejsca, ubrania, dodatki. Wiele fajnych zdjęć powstało dzięki kreatywności, a nie za pomocą dużego nakładu finansowego i długoletniego doświadczenia.

+ Baw się tym co robisz, niech sesje sprawiają Ci radość. Jeżeli nie będziesz szczerze tego kochała, a pozowanie będzie sprawiać, że jesteś zmęczona czy znudzona to wyjdzie na zdjęciach. Kiedy będziesz dobra w tym co robisz i lubisz - twoje hobby zmieni się pracę, za którą zaczniesz otrzymywać wynagrodzenie finansowe. Nie licz na super zastrzyk gotówki na starcie, prędzej Ty będziesz płacić fotografom za zbudowanie portfolio, niż oni za możliwość sfotografowania kogoś bez doświadczenia.

+ Znajdź swój styl i postaraj się dopracować go do perfekcji. Jeżeli dobrze czujesz się w klasycznych portretach, beauty albo zdjęciach sensualnych nie mieszaj ich ze zdjęciami typu horror i ciężkim fotomontażem, który zmieni cię w zombie. Warto eksperymentować i szukać czegoś nowego, ale trzeba to zrobić "z głową".

+ Referencje i oznaczenia są bardzo istotną częścią tego zawodu. Współpracowałaś z kimś, poświęciliście czas, udało się stworzyć coś fajnego, więc warto poświęcić te dodatkowe kilka minut/sekund i pamiętać o tym, aby wystawić referencje/opinie dla fotografa, wizażystki, fryzjerki itd. Każde podpisane zdjęcie z kim je stworzyłaś zwiększa jego zasięg.

- Lekceważenie jest jedną z najgorszych rzeczy jaką możesz zrobić. Przekładanie i odwoływanie sesji bez ważnego powodu jest szybką drogą do końca Twojej przygody z modelingiem. Nigdy nie rezygnuj z sesji bez powiadomienia reszty zespołu. Jeżeli nie pojawisz się na umówionej sesji, bez poinformowania o tym, zmarnujesz czas, pieniądze i nerwy pozostałym osobom. W takiej sytuacji możesz być praktycznie pewna "obsmarowania" na różnych portalach i w wiadomościach prywatnych w gronie fotografów. Coś na prawdę Ci ważnego wypadło? Daj znać, można wtedy przełożyć termin lub poszukać modelki na zastępstwo.

- Alkohol i imprezki są bardzo złym pomysłem na dzień czy dwa przed sesją. Ty będziesz się męczyć na sesji, a fotograf będzie męczył się z Tobą. Zdjęcia nie wyjdą dobrze, nikt na kacu i po zarwanej nocy dobrze nie wygląda.

- Prywatne problemy postaraj się zastawić je przed drzwiami studia, a najlepiej w domu. Bardzo łatwo jest zepsuć atmosferę podczas sesji opowiadając o tym jak właśnie zerwałaś z chłopakiem, o każdym złym i niedobrym fotografie, który wcześniej robił Ci zdjęcia. Bądź profesjonalistką w tym co robisz.

- Nieprzestrzeganie umowy pozostawia niesmak i potrafi przysporzyć problemy - nie raz nawet prawne. Spisaliście umowę, więc należy jej przestrzegać. Jeżeli były w niej zapisy o tym, aby nie zmieniać zdjęć oddanych przez fotografa, to nie upiększaj ich na siłę instagramowym filtrem. Sesja była TFP, a ty bez powiadomienia sprzedajesz fotki do gazety? Z dużym prawdopodobieństwem listonosz przyniesie pismo od prawnika. Pamiętaj o tym, aby przed każdą sesją dokładnie przeczytać umowę i w razie problemów zmieniać jej zapis, bądź zrezygnować ze współpracy.







Zdjęcie : Pexels.com



__________________________________________________________________________________________________

Sesja


6 podstawowych kroków jakie powinny być powtarzane przy każdej sesji.



Krok 1

Portfolio
Przygotuj portfolio – bez tego nie ruszysz do przodu i nikt nie będzie chciał podjąć z Tobą współpracy.
Na początek najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie zdjęć typu polaroid. Fotograf i wizażystka muszą widzieć czy, pasujesz do projektu.

Krok 2

Ogłoszenia
Każda sesja rozpoczyna się od ogłoszeń. Niezależnie czy to Ty dodajesz nowe ogłoszenie, znajdujesz w internecie, czy to fotograf się z Tobą kontaktuje.
Przeglądaj różne portale związane z modelingiem oraz zapisz się do kilku grup na portalach społecznościowych.

Krok 3

Planowanie
Na tym etapie ustalacie razem z fotografem (i wizażystką) szczegóły sesji. Jej styl, zakres, termin i typ.
Ważne jest, abyś dobrze sprawdziła z kim będziesz współpracować – jakie ma referencje od innych modelek, jak wygląda jego portfolio.
WAŻNE: oceń, czy będziesz bezpieczna na sesji oraz czy ta sesja pozwoli rozwijać twoje portfolio. Nie zapomnij o umowie! Biurokracja jest najmniej przyjemną częścią sesji, ale musisz mieć taką formę zabezpieczenia – inaczej możesz nie dostać zdjęć bądź mogą one trafić do użytku, który Ci nie odpowiada.

Krok 4

Przed Sesją
Pamiętaj, aby dobrze się przygotować na sesję.
Spakuj wcześniej wszystkie potrzebne rzeczy, które ustaliliście, np. ubrania, dodatki.
Wyśpij się, nie pij alkoholu, zadbaj o cerę, paznokcie i włosy.
Przećwicz pozowanie. Możesz ćwiczyć do lustra, poprosić kogoś, aby zrobił Ci telefonem kilka próbnych zdjęć – szczególnie na początku Twojej kariery.

Krok 5

Sesja Fotograficzna
Nie spóźniaj się! Bądź przygotowana.
W czasie zdjęć staraj słuchać się i wykonywać propozycje fotografa i wizażystki (o ile nie stanowią one zagrożenia dla Twojego zdrowia i nie krępują Cię – jeżeli coś Ci nie pasuje, powiedz o tym głośno).
Nie bądź w 100% bierna – przejmij trochę inicjatywę, pokaż, że Ci zależy, masz pomysł na Siebie i sesje. Bądź częścią zespołu, a nie sztywnym manekinem.

Krok 6

Po Sesji
Buduj swoją sieć znajomości i kontaktów.
Publikuj zdjęcia i pamiętaj, aby oznaczać osoby, z którymi współpracowałaś. Poproś fotografa i wizażystkę, aby też Ciebie oznaczali pod zdjęciami.
Zbieraj referencje – to działa w obie strony – wystawiaj referencje!
Utrzymuj kontakt, może stworzycie więcej fajnych zdjęć w przyszłości.






Zdjęcie : Pexels.com



__________________________________________________________________________________________________

Słownik pojęć


Zbiór najczęściej używanych pojęć w świecie fotograficznym



TFP - Jest to skrót od ang. Time For Photos / Time for Print, oznacza to, że każda osoba biorąca udział w sesji otrzymuje zdjęcia za swój wkład. Modelka za pozowanie, fotograf za robienie zdjęć, wizażystka za umalowanie itd. Ten typ współpracy charakteryzuje się tym, że nikt nie płaci za usługi, lecz nie oznacza to, że wykonanie sesji musi być darmowe. Nie płacisz fotografowi czy wizażystce, lecz może zdarzyć się taka sytuacja, że trzeba wynająć studio, pomieszczenie, jakieś ubrania czy rekwizyty i wtedy te koszty powinno się podzielić pomiędzy osoby tworzące wspólny projekt. To tak jak byś umawiała się na imprezę domówkę. Sama wejściówka jest darmowa, wszyscy mają się dobrze bawić, ale na alkohol i przekąski to już wypadało by zrobić zrzutkę.

TESTY - są to zdjęcia wykonywane dla fotografa, bądź modelki. Mogą być darmowe jak w przypadku TFP lub płatne na zasadzie fotograf potrzebuje przetestować nowy sprzęt, modelkę do projektu komercyjnego, Ty potrzebujesz nowych zdjęć na casting. Tą kwestię należy ustalić na samym początku współpracy.

Prawo autorskie - tutaj można by napisać książkę lub nawet kilka, żeby dobrze i zgodnie z prawem określić czym jest. W wielkim laickim skrócie prawa autorskie do zdjęć z sesji posiada zawsze fotograf. Tych praw nie można sprzedać ani się ich zbyć.

Wizerunek - wizerunek, a dokładniej pisząc prawo do wizerunku posiada modelka. Może ona je (te prawo) udzielić innym osobom biorącym udział w sesji, a nawet sprzedać (o ile umowa sesji tego nie zabrania) osobom trzecim, np. do gazety. Pamiętaj, że jako modelka masz prawo do cofnięcia prawa do korzystania z twojego wizerunku. Bardziej po polskiemu: robiliście sesje, w umowie macie określone, że każdy może zdjęcia z tej sesji publikować w swoim portfolio. Podpisując taką umowę udzielasz właśnie tego prawa do korzystania z twojego wizerunku. Fotograf umieszcza zdjęcia, gdzieś, gdzie nie powinien, więc możesz wycofać swoją zgodę i te zdjęcia powinny zniknąć z tego miejsca. To tak w teorii, w praktyce niestety często będzie potrzebne pismo od prawnika, lecz nie ma co się obawiać. Prawo (oj dużo w tych paru zdaniach tego słowa) jest po Twojej stronie - dopiszę na koniec, aby bardziej zirytować - po Twojej prawej stronie.

Chomik - najbardziej chorowite z największym prawdopodobieństwem śmierci zwierzątko jakie posiada modelka. Główną, niezbadaną i magiczną mocą jaką dysponuje jest zgon na dzień przed umówionym terminem sesji i całkowitym zablokowaniem wszystkich dróg komunikacji ze swoją właścicielką - modelką. Nie polecane w hodowli dla osób profesjonalnie podchodzących do bycia modelką.






Śledź nasze rankingi : Ranking zdjęć / Ranking profili
Polub i skomentuj najlepsze, nowo dodane zdjęcia : Nowe zdjęcia

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować