Fotowizje (18). Jarosław Kozłowski - wywiad z fotografem

Cykl wywiadów z najciekawszymi Twórcami na naszej platformie, które pozwolą bliżej poznać osoby, które tworzą Sztukę i dzielą się nią z innymi.

Jarosław Kozłowski - fotograf
(zobacz profil)
2017 Portfolio tygodnia
2019 Portfolio dnia


W kilku zdaniach na początek opowiedz trochę o sobie.

Trudno mówić o sobie. Na co dzień zajmuję się fotografowaniem ludzi. Z tego żyję. Mogę powiedzieć śmiało, że jestem fotografem, a fotografia jest moją pracą.

Jak i kiedy zająłeś się fotografią?

Pracowałem w międzynarodowej korporacji i przyszedł taki dzień, gdzie zacząłem zastanawiać się nad tym, co będę robił w przyszłości, z czego chciałbym żyć. Praca w korporacji po 10 latach zaczęła mi ciążyć, wypalała mnie zawodowo, człowiek stał się numerem w excelowskiej tabeli. Najpierw łączyłem fotografię z pracą zawodową, lecz w krótkim okresie czasu stało się to nie możliwe z powodu braku czasu na cokolwiek. Stąd też, porzuciłem etat na rzecz swojej działalności. Moja pasja stała się moją pracą, moim sposobem na życie, a ja zostałem „sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem” jak pisał wieszcz Mickiewicz. I tak dzieję się już od przeszło 10 lat.

Czym dla Ciebie jest fotografia?

Dzisiaj to moje życie, z niej żyję i nią żyję. Staram się cały czas szukać czegoś nowego w fotografii. Szukam inspiracji, nowych procesów post produkcji, pracy oświetleniu studyjnym. Zdobywam wiedzę choć mam jej sporo, to zawsze okazuję, że odnajduję coś co mnie pochłania od nowa. Myślę, że nie można się z fotografią nudzić.
Modelka : Anna Nowak
Makijaż : Anna Malik


Kim i czym się inspirujesz w swojej pracy ?

Uwielbiam portrety stąd też moje inspirację staram się czerpać głowienie w tym zakresie fotografii. Inspirują mnie: Leonard Freed, Annie Leibovitz, Vincent Peters, Peter Coulson, Chris Knight, Avedon, Babak Fatholahi, Georgy Chernyadyev, Gregor Laubsch, Szymon Brodziak i wielu innych.

Sesja studyjna czy plenerowa?

Portret wykonuję głównie w swoim studiu. Wtedy pracuję na świetle stałym lub błyskowym. Zdarza mi się także dość często pracować w plenerze na terenie kraju jak i poza jego granicami. Sesje plenerowe w 98% wykonywane są w świetle zastanym.

Czy z góry myślisz, co chcesz przedstawić na zdjęciu?

Jeżeli fotografuję dla siebie, tworząc projekt oraz dla klienta, który zakreślił czego oczekuje to tak. Wiem gdzie będę fotografował, jakie światło zastanę, co muszę ze sobą zabrać ze sprzętu itp. Jak już zrobię to co mam w głowię wtedy korzystam inspiracji wcześniej przygotowanej lub daję się ponieść chwili.

Czy uważasz się za hobbystę lub płatnego specjalistę?

Raczej jestem płatnym specjalistą. Hobbystycznie robię portrety aparatami analogowymi.

Co zgadzasz się z tezą, że TFP zabija rynek?

Wydaje mi się, że trochę tak jest. Jak już się wpadnie w tego typu układ zdjęć, to przyszywa ci się łatka, że robisz zdjęcia za darmo. Dość często mam z tego tytułu zdziwienie po stronie modelki, że chcę wynagrodzenie. Nie mówię też, że nie korzystam z tego typu układu, ale zawsze to są zdjęcia, które są moim projektem lub projektem ekipy, z którą współpracuję.

Czy z fotografowania da się utrzymać w dzisiejszych czasach?

Myślę, że tak. Pracuję jako fotograf przeszło 10 lat i mam się nieźle.

Czy każdy może zostać fotografem?

Dzisiaj każdy jest „fotografem”. Każdy robi zdjęcia choćby telefonem. Mimo wszystko śmiem twierdzić, że niewiele osób ma do tego predyspozycje. Drogi, profesjonalny sprzęt nie zrobi z ciebie dobrego fotografa. Mało jest osób, które na rynku fotografii się mocno wyróżnia. Większość z nas trafia do jednego wora, zbiorów fotografów, którzy są, a których nie rozpoznaje się po ich pracach.
Makijaż : Anna Pietrzak


Jaka była Twoja najbardziej niezapomniana sesja i dlaczego?

Chyba sesję z własną żoną. One zawsze są niezapomniane i najbardziej mnie stresujące, bo żona to najbardziej wymagający klient ;)

Nikon or Canon? Favorite lens? Na jakim sprzęcie najczęściej pracujesz ?

Cyfrowo do pracy wykorzystuję aparaty Nikona: D700, D750 Z6. W cyfrze lubię 35mm i 85 mm. Jeżeli zaś chodzi o aparaty analogowe to polubiłem się z średnim formatem i pracuje Pentax 67 i Rolleiflex SL66 .

Jakiej rady możesz zaoferować nowemu fotografowi, który chce założyć własną firmę?

Badanie rynku, konkurencji, jeżeli chce się zarabiać i żyć z tego, a nie pracować dla idei lub za miskę ryżu należy wykonywać ją rzetelnie.

Co myślisz o QQMODELS.PL ?

Bardzo przyjazna platforma. Przejrzysta.

Jak przygotowujesz się do swoich sesji ?

Przeglądam albumy fotograficzne, magazyny mody, makijażu, szukam inspiracji na portalach typu 500px, Pinterest itp.

Większość ludzi uważa prace fotografa za lekką i przyjemną. Wystarczy nacisnąć przycisk i już mamy zdjęcie. Jak to wygląda z Twojej perspektywy? Ile czasu spędzasz przy jednej fotografii, zanim będzie w pełni gotowa?

To zależy co robię, przy portretach analogowych czasu poświęcam stosunkowo mało. Chyba, że doliczyć czas wywoływania negatywów i ich skanowanie. Przy zdjęciach cyfrowych, przy portretach, zdjęciach beauty czasem potrafię siedzieć przy jednym zdjęciu do godziny czasu.

Ile sprzętu na ogół zabierasz na sesje?

Znowu zależy co robię. W studiu korzystam z jednego aparatu cyfrowego i analogowego + plus lamy, modyfikatory. W plenerze zazwyczaj się zabezpieczam i korzystam z dwóch aparatów cyfrowych.

W jaki sposób opisałbyś swoje prace komuś, kto nigdy ich nie widział?

Dość sporo robię sesji makijażowych, beauty i portretów analogowych (czarnobiałych) być może to bym opisał komuś kto nigdy ich nie widział.

Gdzie widzisz siebie za 5 lat? Plany? Marzenia?

Chyba osiądę w studiu. Chciałbym mieć studiu z cykloramą, z wyposażeniem pozwalającym na jego wynajmowanie. Chciałbym robić sesje stylizowane typu fineart.

Ile lat trzeba zgłębiać fotografię by być ekspertem?

Trudno samemu ocenić kiedy jest się ekspertem, a kiedy jeszcze nie. Wydaje mi się, że taką miarą jest popularność fotografa oraz ilość klientów, która nie spada a przybywa. Ale mogę się tutaj mylić.
Modelka : Aleksandra Bodora (zobacz profil)
Makijaż : Agata Nowakowska


Co najczęściej fotografujesz ?

Najczęściej fotografuję ludzi.

Lubisz swoją pracę?

Tak, inaczej bym już dawno tego nie robił.

Co niesamowitego jest w fotografowaniu?

Kontakt z ludźmi, nawiązywanie z nimi relacji, łamanie barier.

Dodajesz jakieś filtry do zdjęć?

Przy zdjęciach cyfrowych korzystam z NIK Software oraz Exposure.

O jakiej porze roku wychodzą najładniejsze zdjęcia?

Uwielbiam maj i wrzesień, wtedy wg mnie jest najładniejsze światło i kolory.

Czy trudno jest być fotografem?

Chyba nie, trudniej jest z fotografii się utrzymywać.
Modelka : Julia Solak
Makijaż : Klaudia Kowalczyk-Lipa


Czy to prawda, że wygląd zdjęć nie zawdzięczamy aparatu tylko osobie wykonującej zdjęcie?

Trochę w tym racji jest. Sprzęt jest tylko narzędziem. Znam fotografów, którzy nie posiadają profesjonalnego sprzętu, a zdjęcia robią na najwyższym poziomie.

Twoje projekty to wynik współpracy z wieloma osobami. Opowiedz, jak to jest ciągle pracować z nowymi stylistami, modelkami, projektantami?

Zdarza mi się pracować w grupie specjalistów. Raczej staram się współpracować ze stałą ekipą, ponieważ wiem kogo na co stać i czego można się spodziewać po wspólnej pracy.

Czy każdy jest/może być fotogeniczny?

Każdy z nas jest fotogeniczny, trzeba tylko umieć to pokazać.

Czy warto drukować swoje zdjęcia?

Tak, bo zdjęciach na dyskach nie żyją, Tak, bo wtedy widać swój rozwój. Ja staram się raz w roku stworzyć album. Wtedy widać przekrój tego co zrobiło się przez ten okres czasu. Czy nastąpił progres, czy może stagnacja.
Model : Mateusz Halczak
Makijaż : Alicja Wróblewska


Co sądzisz o nagości na zdjęciach, aktach ?

Tak jak w portretach tak i w aktach lubię klasykę. Nie przeszkadza nagość w zdjęciach. Choć bardziej lubię nagość zakrytą. Dużo jest dobrego aktu kobiecego natomiast mało męskiego, który by ciekawy.Śledź nasze rankingi : Ranking zdjęć / Ranking profili
Polub i skomentuj najlepsze, nowo dodane zdjęcia : Nowe zdjęcia

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować