Blefaroplastyka - podniesie powieki i… pewność siebie

Co warto wiedzieć o blefaroplastyce?

Blefaroplastyka - podniesie powieki i… pewność siebie





Opadanie powiek to nie tylko efekt starzenia się organizmu. Proces ten może przyspieszać nadmierny stres, palenie papierosów, niewłaściwa pielęgnacja skóry. Czasem nieestetyczny wygląd powiek wynika z budowy anatomicznej twarzy. Tego typu defekty estetyczne odbierają nie tylko urodę, ale też pewność siebie. Pomocna jest blefaroplastyka, czyli korekta opadających powiek. Obecnie rozpowszechniona jest metoda laserowa, która umożliwia szybsze gojenie i krótszy czas rekonwalescencji w porównaniu do zabiegu chirurgicznego z użyciem skalpela. Co warto wiedzieć o blefaroplastyce?

Opadające powieki - przyczyny

Nadmiar skóry na powiekach postarza i dodaje zmęczonego wyglądu. Często też przyczynia się do ograniczenia pola widzenia, co może utrudniać codzienne funkcjonowanie, a w niektórych sytuacjach nawet stwarzać niebezpieczeństwo, np. podczas prowadzenia pojazdów.

Główne przyczyny opadania powiek to:
• starzenie się organizmu - wraz z wiekiem spada elastyczność skóry (zmniejsza się produkcja elastyny i kolagenu w skórze), a także mięśnie okalające oko osłabiają się,
• gwałtowny spadek masy ciała - pod delikatną skórą powiek znajduje się tłuszcz, który pełni w tym miejscu rolę naturalnego wypełniacza, gdy go nagle zabraknie, skóra może zacząć opadać,
• stres,
• niewłaściwa pielęgnacja skóry wokół oczu.

Co to jest blefaroplastyka?

Blefaroplastyka to zabieg, który polega na usunięciu nadmiaru skóry znad górnej powieki. W rzadszych przypadkach wykonuje się plastykę powiek dolnych. Operację plastyczną powiek można przeprowadzić zarówno za pomocą skalpela, jak i mniej inwazyjną metodą laserową. Jak podkreślają lekarze z krakowskiego i katowickiego Centrum DER-MED, blefaroplastyka laserowa jest mniej inwazyjna niż chirurgiczna. Dzięki temu rekonwalescencja przebiega bardzo szybko, a ryzyko jakichkolwiek powikłań jest minimalne. Blizna jaka powstaje po zabiegu jest niewielka i w dodatku schowana w naturalnym załamaniu powieki - nie będzie jej widać, a my szybko zapomnimy o operacji.

Laserowa plastyka powiek górnych

Blefaroplastyka poprzedzona jest konsultacją z lekarzem, podczas której pacjentowi przedstawione zostają przeciwwskazania, przebieg zabiegu oraz zalecenia pooperacyjne. Przed zabiegiem należy też wykonać kilka niezbędnych badań krwi, takich jak krzepliwość czy morfologia, ponieważ nawet laserowa blefaroplastyka wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry.

Laserowa plastyka powiek górnych to zabieg, który trwa niecałą godzinę. Precyzja lasera frakcyjnego sprawia, że zabieg jest szybki i jednocześnie bardzo dokładny. Podczas blefaroplastyki stosowane jest znieczulenie miejscowe. Mimo że zabieg jest mniej inwazyjny niż interwencja chirurgiczna, to warto mieć na uwadze, że mogą pojawić się obrzęki i zasinienia w miejscu przecięcia skóry. Zmiany te zmniejszają się stopniowo i zazwyczaj po 2-4 tygodniach znikają całkowicie.

Jakie są przeciwwskazania do blefaroplastyki?

Blefaroplastyka to zabieg, który poprawia wygląd, a także korzystnie wpływa na wzrok, jednak nie każdy może się jej poddać. Zabieg korekty opadającej powieki nie jest wskazany w przypadkach:
• nadczynności tarczycy,
• choroby Gravesa-Basedowa,
• nadciśnienia tętniczego,
• chorób serca,
• cukrzycy,
• niektórych chorób oczu (m.in. jaskry, odwarstwienia siatkówki),
• skłonności do powstawania bliznowców,
• aktywnych infekcji bakteryjnych lub wirusowych,
• ciąży i karmienia piersią,
• ogólnie złego stanu zdrowia.

Więcej na temat blefaroplastyki przeczytasz na stronie Centrum DER-MED.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować