Fotowizje (16). Piotr Krzyżanowski - wywiad z fotografem

Cykl wywiadów z najciekawszymi Twórcami na naszej platformie, które pozwolą bliżej poznać osoby, które tworzą Sztukę i dzielą się nią z innymi.

Piotr Krzyżanowski - fotograf
(zobacz profil)




2019 Portfolio tygodnia



W kilku zdaniach na początku opowiedz nam trochę o sobie. Czym się zajmujesz ? Co robisz?

Na co dzień pracuje w Hucie, czyli całkowicie w innej branży niż to co kocham robić.
Natomiast w każdej wolnej chwili poświęcam się fotografii i samokształceniu w tym kierunku. Szukaniu inspiracji, fotografuje i doszkalam się z retuszu.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią ?

Myślę że największy wpływ na początek z fotografią miała dość przypadkowa sytuacja. Jak miałem 12 lat podczas wycieczki do Polanicy Zdrój znalazłem aparat analogowy. Niestety w czasach gdy go znalazłem nie było internetu. Metodą prób i błędów próbowałem rozszyfrować wszystkie cyferki na korpusie i obiektywie, po niezliczonych próbach i zmarnowanych kilkunastu rolek aparatu udało mi się ujarzmić Zenita. Zrobiłem jedno dobre zdjęcie które mam do dziś. Po wakacyjnej przygodzie zapomniałem o fotografowaniu na 10 lat, dopiero po zakończeniu szkoły i przeglądaniu albumu trafiłem na w/w zdjęcie i wtedy postanowiłem pobawić się w fotografa. Przez 6 lat zajmowałem się fotografią przyrodniczą i makro, ale w sercu zawsze miałem ludzi i portrety, to ta ludzka strona najbardziej mnie interesowała. Niestety przez wiele lat nie miałem odwagi by wyjść na przeciw tego co we mnie siedziało.

Czym dla Ciebie jest fotografia ?

Myślę, że w dużym skrócie jest do odskocznia od codziennego życia i ogromną dawką relaksu. Uwielbiam poznawać nowych ludzi, zwłaszcza tych których łączy wspólna pasja.




Modelka : Jessica Janczak


Skąd czerpiesz inspirację do zdjęć ? Kim się inspirujesz ?

Kiedyś byli to pojedynczy fotografowie, ale zdałem sobie sprawę że takie inspirowanie się wyłącznie danymi autorami zapędzało mnie w ślepy zaułek, ponieważ w pewnym momencie starałem się bardziej im dorównać, niż tworzyć swoje prace. Teraz staram się czerpać wiedzę i inspiracje z wielu źródeł. Filmy, malarstwo, instagram, pinterest etc. Z każdego próbuje wyciągnąć interesujący mnie wątek.

Sesja studyjna czy plenerowa ?

Uwielbiam plenery, ponieważ daje nam maksymalnie przeróżne światło i warunki pracy. Każde zdjęcie potrafi być w innym klimacie dzięki temu co zastaniemy za oknem.

Co zgadzasz się z tezą, że TFP zabija rynek ?

Nie jest tak do końca, że zabija rynek. Fotografia dla wielu to tylko zwykłe hobby i chęć pofotgrafowania sobie. Sporo osób co zaczyna i chce zbudować sobie portfolio będzie własnie szukało takiej możliwości wymiany swojej pracy - zdjęcia za pozowanie. Ci już bardziej świadomi będą szukali innej drogi. Sam korzystam z TFP, robiąc własne projekty lub spotykam się z osobami z którymi dwie strony na tym skorzystają.

Czy w dzisiejszych czasach da się utrzymać z fotografii, czy lepiej potraktować to jako hobby ?

Na pewno się da, znam wielu co z tego żyją, oraz znam wielu co by mogli z tego żyć. Nie każdy ma tyle odwagi albo chęci by wskoczyć tylko na fotografie.

Czy każdy może zostać fotografem ? Jakie cechy opisują dobrego fotografa ?

Fotografem może zostać każdy według własnej opinii. Ale według mnie nie każdy ma predyspozycje do tego.Na pewnym już poziomi potrzebny jest jakiś zmysł artystyczny, dobre oko, wyczucie smaku, dużo samozaparcia i konsekwencji w tym co robimy. Myślę również, że potrzebne są aspekty psychologiczne, takie jak praca z ludźmi oraz zachowaniu profesjonalizmu podczas sesji, wyczucia ludzi.

Jaka była Twoja najbardziej niezapomniana sesja i dlaczego ?

Myślę, że w chwili obecnej mam dwie-trzy niezapomniane sesje ponieważ udało mi się zrealizować w 110% materiał który planowałem zrobić. Jedną z nich jest sesja w stadnie koni z Jessicą Janczak, pierwsza moja sesja ze zwierzętami. 4 godziny fotografowania by zrobić zdjęcia w różnym oświetleniu(od południa do zachodu słońca) Druga sesja to spotkanie z Julią Rompalską na Gdańskiej plaży i fotografowanie w deszczu i jednoczesnym przebijającym się mocnym słońcem przez chmury.




Modelka : Julia Rompalska (zobacz profil)


W jaki sposób opisałbyś swoje prace komuś, kto nigdy ich nie widział ?

Ciężko mi jest się odnieść do tego pytania, ja do swoich prac jestem krytyczny i do opisania swoich prac musiał bym zaczerpnąć opinii osób trzecich.

Praca fotografa i efekt sesji zdjęciowych to często wynik współpracy wielu ludzi, tj. Modelek, modeli, wizażystów, stylistów itp. Opowiedz jak to jest pracować z taką ekipą, często zmieniającą się grupą ludzi, których niejednokrotnie widzimy pierwszy raz w życiu. Co decyduje o sukcesie takiej sesji ?

Ja najczęściej pracuje modelka-fotograf, więc nie odniosę się do tego pytania.

Mówi się, że dobry fotograf, to też dobry psycholog. Czy oswajanie modeli do współpracy przy sesji jest zajęciem trudnym ? Masz na to swoje sposoby ?

Według mnie takie stwierdzenie jest prawdziwe. Najważniejsza jest rozmowa, często im więcej tym lepiej. Potrafię przegadać 3/4 planowanego czasu na zdjęciach po to by w 30 minut zrobić dobry materiał. W psychologa staram się nie bawić, ale podchodzenie w sposób psychologiczny bardzo pomaga. Im bardziej zagadamy naszego modela, tym bardziej może on poczuć się pewnie i to widać od razu po pracy jaką wkłada w sesje. Jedynie należy pamiętać by nie poruszać drażliwych tematów, bo z rozmowy może zrobić się niezręczna cisza.

Jak przygotowujesz się do swoich sesji ? Ile sprzętu ze sobą zabierasz ?

Najczęściej zaczynam od znalezienia modelki na zdjęcia, określenia zakresu pozowania, przedstawieniu inspiracji jeżeli jest to jakiś konkretny projekt. Często mam już w głowie jakieś fundamenty pod sesje, z racji tego że najczęściej fotografuje w plenerze reszta rodzi się już podczas sesji. Na sesję zabieram zazwyczaj tylko aparat, karty pamięci i jeden obiektyw(50 lub 85mm) chyba że mam jeszcze w planach jakieś eksperymentalne kadry to dobieram 35mm. Nic więcej nie biorę, ponieważ zazwyczaj nie chce mi się tego tachać po mieście :)




Modelka : Kamila Gongała


Czy każdy jest według Ciebie fotogeniczny ?

Nie każdy jest fotogeniczny, nie mylić z pojęciem że ktoś jest brzydki czy ładny. Spotkałem wiele osób, które z pozoru mogą wydawać się na ,,normalne’’ natomiast przed obiektywem pokazują pazur. Często sposobem patrzenia, gestami,mimiką robią świetną robotę. Natomiast wiem że każdemu można zrobić dobre zdjęcie znając podstawowe zagadnienia z fotografii.

Co sądzisz o nagości na zdjęciach ? Aktach ?

Myślę że zawsze ona była obecna w sztuce i dalej będzie. Jeżeli chodzi o samą fotografię to uważam, że nie jest to najłatwiejsza dziedzina, wymaga odpowiedniego zmysłu i poczucia smaku by nie przekroczyć cienkiej granicy sztuki z tanią pornografią. Niestety większość pojawiających się prac na różnych portalach właśnie ociera się o taką tanią sztukę, by rozebrać byle gdzie, byle jak. Szkoda.




Modelka : Natalia Gryglewska


Często słyszy się uwagi, że praca fotografa to lekkie i przyjemne zajęcie, które polega na naciśnięciu spustu migawki i zdjęcie gotowe. Jak to wygląda z Twojej perspektywy ? Ile czasu mija od sesji do czasu, kiedy fotografia będzie w pełni gotowa ?

Zacznę od puenty, całość sprawia mi ogromnie dużo przyjemności i nie robił bym tego jeżeli bym tego nie kochał, ale… W moim przypadku nie jest to lekkie zajęcie bo poświęcam masę czasu temu. Spędzam po kilka godzin dziennie rozwijając całą tą fotograficzna otoczkę(inspiracje, retusz, wertowanie różnych źródeł) Proces od zrobienia zdjęcia podczas sesji do momentu jego oddania jest różny. Czasami potrafię od razu rzucić się do zdjęć, czasami czekają one na mnie parę dni/tygodni :] Chyba że jest to płatne zlecenie, wtedy termin jest ustalony z góry.

Jakie masz plany na przyszłość ? Czy jest jakaś sesja, motyw, który chciałbyś/chciałabyś zrealizować ?

Tak, mam w planach już parę ciekawych planów na zdjęcia. Część z nich będę robił w tym roku i tylko odliczam czas kiedy będę mógł je zrealizować. Natomiast te większe najprawdopodobniej będę realizował dopiero w następnym roku.




Modelka : Ola Studniarczyk


Na koniec, czy masz jakieś konstruktywne rady dla początkujących fotografów, dla których możesz być również inspiracją ?

Zdecydowanie dużo fotografować i przeglądać zdjęcia innych by wyrobić sobie pewne oko. I nie odpuszczać, fotografowanie to długofalowy proces i bez wytrwałości nie będzie efektów.

Co sądzisz o platformie QQMODELS ?

Dobrze rozwijający się portal, myślę że trochę niedoceniany, ale mam nadzieje że to się zmieni.





Piotr Krzyżanowski


Śledź nasze rankingi : Ranking zdjęć / Ranking profili
Polub i skomentuj najlepsze, nowo dodane zdjęcia : Nowe zdjęcia


Plopping - metoda na wydobycie skrętu włosa
Popularną metodą na wydobycie skrętu jest metoda ploppingu. Przygotowuje włosy do wyschnięcia naturalnego lub za pomocą suszarki z dyfuzorem. Do jej wykonania potrzeba jedynie dużej, bawełnianej koszulki (która doskonale i nieinwazyjnie osusza włosy) oraz produktu, kremu do stylizacji włosów. Po umyciu włosów, należy zaaplikować produkt stylizujący włosy, a następnie przyłożyć głowę do koszulki (koszulka ułożona na płasko, rękawami skierowana ku dołowi) w taki sposób, aby włosy ułożyły się w całości na czubku głowy. Dolną częścią koszulki zakrywamy włosy, a rękawy zwijamy tworząc dwa wałeczki, które następnie wiążemy z tyłu głowy. Tak ułożone włosy powinno się trzymać w koszulce przez około 2-3h. Po tym czasie należy użyć suszarki z dyfuzorem lub poczekać, aż włosy wyschną naturalnie.
Etap oczyszczania i osuszania włosów kręconych
Oprócz metody ploppingu warto stosować kilka tricków, które pozwolą cieszyć się ładnym skrętem włosów. Już na samym etapie oczyszczania lub osuszania włosów, a nawet samej aplikacji produktów do stylizacji można wpłynąć na ich wygląd w późniejszym czasie. Kiedy włosy są mokre po umyciu, należy unikać szczotki, a jedynie rozczesywać włosy palcami. Ważny jest również sam ruch ugniatania ich, aby dążyć do unoszenia włosów i tworzenia dodatkowej objętości. Podczas suszenia włosów, doskonale sprawdzi się dyfuzor, który „wtłoczy” powietrze między loki. Samo suszenie włosów może odbywać się głową w dół, dzięki czemu uzyskamy maksymalną objętość.
Włosy kręcone i falowane potrafią wyglądać zjawiskowo i spektakularnie. Potrafią dodać nonszalancji lub klasy. Trzeba przyznać, że ich stylizacja i modelowanie nie należy do najprostszych, ale efekt końcowy z pewnością jest tego warty.

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować