Fotowizje (14). Radek Niemczynowicz - wywiad z fotografem

Cykl wywiadów z najciekawszymi Twórcami na naszej platformie, które pozwolą bliżej poznać osoby, które tworzą Sztukę i dzielą się nią z innymi

Radek Niemczynowicz - fotograf
(zobacz profil)
2017 Portfolio tygodnia
2019 Portfolio dnia1. W kilku zdaniach na początku opowiedz nam trochę o sobie. Czym się zajmujesz ? Co robisz?

Witam, jestem Radek nie żaden Pan Radek :) Po ok 15 latach włóczenia się po świecie, wróciłem do rodzinnego miasta (Lidzbark Warmiński). Postanowiłem swoją pasję przerobić w sposób na życie i tak od ok 6 lat pracuję jako fotograf.

2. Jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią ?

Od siedzenia w lasie za dzieciaka. Podziwianie przyrody i zachwyt nią sprawiło, że chciałem to piękno jakoś zapamiętać na dłużej. Więc jakiś aparat załatwiłem na kliszę (nie pamiętam marki) i zaczęło się. Fotografowanie ludzi przyszło później przypadkowo zupełnie. Spodobało mi się większe spektrum kreowania i tworzenia.

3. Czym dla Ciebie jest fotografia ?

Śmiało mogę powiedzieć, że to już uzależnienie i dzień bez zrobienia zdjęcia to dzień stracony.

Modelki: Natalia Polak (zobacz profil), Angelika Drozd
Charakteryzacja: Angelika Drozd (Angelika MakeUp & Nails)


4. Skąd czerpiesz inspirację do zdjęć ? Kim się inspirujesz ?

Inspiruje mnie wszystko właściwie, każdy mój zmysł wychwytuję jakieś niepozorne detale. Mózg to przerabia, łączy i powstają pomysły. Zawsze mam coś przy sobie gdzie zapisuję wstępny pomysł . Później dopracowuję i coś staram się z tym zrobić. Przy dopracowaniu pomysłu bardzo pomaga mi muzyka, która nadaje klimat powstających w głowie obrazów. Kim się inspiruję? Nie mam sprecyzowanych osób. Nie przeglądam internetu szukając pomysłów. Robi mi się od tego za duży mętlik. Tam są jakieś sezonowe zmiany. Co się teraz podoba a to nie do końca o to mi chodzi w tym co robię.

5. Sesja studyjna czy plenerowa ?

Obie, najlepiej naraz. Lubię w studio korzystać ze światła zastanego a w plenerze z lamp studyjnych. Nie lubię zasad, ze studio to lampy tylko a plener to maksymalnie blenda.

6. Czy zgadzasz się z tezą, że TFP zabija rynek ?

A to jest taka teza? Słabe fotki i brak poczucia estetyki zabijają rynek. Masa i kasa się liczy niestety w wielu przypadkach. TFP , które tworzą ludzie z pasji do tego co robią, nie wychodzi nic złego. Ale TFP by oszczędzać to już słabe zagranie.

7. Czy w dzisiejszych czasach da się utrzymać z fotografii, czy lepiej potraktować to jako hobby ?

Nie ma tu prostej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od ludzi. Możesz być świetnym fotografem ale pojęcie marketing może sprawiać, że wymiękasz. A możesz być beznadziejnym fotografem ale dobrym kombinatorem i się utrzymasz. Każdy ma swojego klienta.

8. Czy każdy może zostać fotografem ? Jakie cechy opisują dobrego fotografa ?

Kolejny temat rzeka. W skrócie. Każdy może, nie każdy powinien. Jak ze śpiewaniem. Cechy dobrego fotografa? Każdy ma inną estetykę, inne spojrzenie. Zarówno w tworzeniu jak i w odbiorze. Więc dla jednych dobry fotograf to dobry kadr a dla innych dobry fotograf to dobra obróbka. Myślę, że świadomość tego co robi fotograf dla samego fotografa jest dobrą cechą. Jest dużo muzyków znanych tylko z jednego utworu a są tacy których płyty słuchamy wciąż.

Modelka : Natalia Polak (zobacz profil)
Charakteryzacja: Angelika Drozd (Angelika MakeUp & Nails)


9. Jaka była Twoja najbardziej niezapomniana sesja i dlaczego ?

Staram się by każda była niezapomniana, ponieważ u mnie dużą rolą jest relacja z modelką/modelem i klimat podczas sesji. Inni oglądają już efekt. Natomiast ja i osoba, która pozowała pamięta jak było na sesji. Staram się by nawet zlecenia komercyjne nie były wyprute z tego czym zdjęcie zawsze będzie, czyli ze wspomnień.

10. Jakie rady możesz przekazać nowemu fotografowi, który chce założyć własną firmę ?

Jeśli robisz zdjęcia z pasji i nie chcesz by zmieniło się to w „cholera znów do roboty” to nie polecam. Ale jeśli masz siłę by robić to co kochasz i nie chcesz zginać karku by robić coś wbrew sobie to powodzenia życzę bo to łatwe nie jest ;)

11. W jaki sposób opisałbyś swoje prace komuś, kto nigdy ich nie widział ?

Zdarzyło mi się kilka razy jak pytałem klienta na spotkaniu, czy widział moje prace? „No nie, ale jesteś fotografem, to jakieś zrobisz” no i spotkanie przekładałem aż zobaczą jakie zdjęcia u mnie powstają. Niemniej w skrócie to staram się opowiadać każdym kadrem czasem tylko wyciągając spojrzenie od fotografowanej osoby a czasem budując narrację światłem i klimatem. Ale sesji z balonikami to u mnie nie uświadczycie.

12. Praca fotografa i efekt sesji zdjęciowych to często wynik współpracy wielu ludzi, tj. Modelek, modeli, wizażystów, stylistów itp. Opowiedz jak to jest pracować z taką ekipą, często zmieniającą się grupą ludzi, których niejednokrotnie widzimy pierwszy raz w życiu. Co decyduje o sukcesie takiej sesji ?

Jeśli każdy do sprawy podchodzi profesjonalnie ale bez zbędnej spiny i jest dobra atmosfera to zawsze coś wyjdzie. Większość takich współtwórców to pasjonaci swojej dziedziny a z ludźmi, którzy mają pasję jaka ona by nie była zawsze fajnie się pracuję.

13. Mówi się, że dobry fotograf, to też dobry psycholog. Czy oswajanie modeli do współpracy przy sesji jest zajęciem trudnym ? Masz na to swoje sposoby ?

No i po raz kolejny dużo zależy od ludzi z którymi idzie współpracować. Czasem jest łatwo a czasem wymaga to więcej czasu i podejścia. Ja stosuję zasadę, że przed zdjęciami dobrze jest się spotkać poznać lub długie gadanie na sesji zanim zaczniemy robić zdjęcia. To już jak kto woli. No i muzyka odpowiednia do klimatu sesji.

Modelka : Natalia Polak (zobacz profil)


14. Jak przygotowujesz się do swoich sesji ? Ile sprzętu ze sobą zabierasz ?

Dużo zależy od sesji czasem tylko aparat i blenda a czasem auto zapakowane po dach. Jaka sesja by nie była to przygotowuję się mentalnie by mieć dobry nastrój i nastawienie.

15. Czy każdy jest według Ciebie fotogeniczny ?

Fotogeniczny rozumiem jako ciekawy. Tak, każdy jest ciekawy.

16. Co sądzisz o nagości na zdjęciach ? Aktach ?

Piękno ciała ludzkiego od zarania ludzkości było ukazywane i zachwycano się nim. Póki nie jest ono traktowane na zdjęciach przedmiotowo a z szacunkiem ukazując jego piękno to jestem bardzo na tak.

Modelka : Monika Dawid


17. Często słyszy się uwagi, że praca fotografa to lekkie i przyjemne zajęcie, które polega na naciśnięciu spustu migawki i zdjęcie gotowe. Jak to wygląda z Twojej perspektywy ? Ile czasu mija od sesji do czasu, kiedy fotografia będzie w pełni gotowa ?

Jeśli mówimy to ze świadomością co do lat doświadczenia, praktyk, niepowodzeń, ciągłych nauk i samorozwoju to tak klikasz i gotowe. A zdjęcia po sesji oddaję w ciągu kilku dni.

18. Jakie masz plany na przyszłość ? Czy jest jakaś sesja, motyw, który chciałbyś/chciałabyś zrealizować ?

Plany na przyszłość? No niech zerknę w notatki. No nudzić się nie planuję. Co raz pojawia się jakiś motyw, który chce zrobić więc tym bardziej.

Modelka : Natalia Polak (zobacz profil)


19. Na koniec, czy masz jakieś konstruktywne rady dla początkujących fotografów, dla których możesz być również inspiracją ?

Prowadzę zajęcia „Świadomość pstrykania”, na które zapraszam nawet online . Natomiast rada dla początkujących to patrzcie na tło nim popatrzycie na modelkę. Irytują mnie zdjęcia pięknej kobiety, której wystaję np. drzewo z głowy. Serio nie widzicie tego?

20. Co sądzisz o platformie QQMODELS ?

Bardzo zacna platforma, bardzo wielu fantastycznych twórców, których serdecznie pozdrawiam. Świetny pomysł w którym widać wiele spojrzeń na podobne tematy. Jak również widać, ze fotografia to niesamowite szerokie spektrum działania twórczego.
Dziękuję bardzo za zaproszenie do wywiadu. Wszystkiego dobrego, pozdrawiam.Autoportret

Śledź nasze rankingi : Ranking zdjęć / Ranking profili
Polub i skomentuj najlepsze, nowo dodane zdjęcia : Nowe zdjęcia

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować