Fotowizje (11). Sporty Doris - wywiad z modelką

Cykl wywiadów z najciekawszymi Twórcami na naszej platformie, które pozwolą bliżej poznać osoby, które tworzą Sztukę i dzielą się nią z innymi

Sporty Doris - modelka
(zobacz profil)
Stylizacja: Marcin Urzędowski (zobacz profil) Foto: Paweł Zając (zobacz profil) MUA: Ilona Gil
2019 Portfolio dnia
Rejestracja : 01.07.20191. W kilku zdaniach na początku opowiedz nam trochę o sobie. Czym się zajmujesz ? Co robisz? Jakie masz inne talenty poza fotomodelingiem ?

Jestem instruktorką jogi, stretchingu i pilatesu. Trenerem personalnym i technikiem masażystą. Sport to moja praca i pasja. W wolnych chwilach oddaje się wspinaczce sportowej i innym aktywnością fizycznym. Fotomodeling jest dorywczą pracą, małą odskocznią od tego co robię na co dzień.

2. Jak trafiłaś na QQMODELS i jaka jest Twoja opinia o naszej platformie ?

Któryś ze znajomych fotografów polecił mi qqmodels jako najlepszą platformę modelingową obecnie w Polsce. I muszę przyznać mu rację. Wcześniej założyłam sobie konto na innej platformie i wrażenia nie były takie dobre jak tutaj. Qqmodels ma porządnych administratorów, którzy na bieżąco moderują stronę, sama strona internetowa jest przejrzysta, nie ma tutaj fałszywych kont i nikt pod nikogo się nie podszywa. Niestety na razie qqmodels nie ma aż tylu aktywnych uczestników co inne portale.

3. Co zainspirowało Cię do zajęcia się modelingiem/fotomodelingiem ? Jak zaczęła się Twoja przygoda w tej branży ?

Zostałam namówiona przez znajomych do zajęcia się fotomodelingiem. Moją pierwszą sesję zdjęciową zorganizowała znajoma - twórca i właścicielka firmy odzieży sportowej "Berserk On The Top". Gosia potrzebowała modelki do zdjęć promujących legginsy sportowe w katalogach i na portalach społecznościowych. Potem zostałam polecona fotografce: https://www.senjaphoto.com/. Do dzisiaj bardzo mile wspominam te sesje. Następnie od Gosi usłyszałam o portalach modelingowych (dotychczas nie miałam pojęcia że coś takiego istnieje). Wtedy założyłam konto na jednym z nich i tak się zaczęło.

Fotograf : Paweł Gerula (zobacz profil)


4. Czym się inspirujesz w prywatnym życiu a czym w fotografii ? Czy jedno i drugie idzie ze sobą w parze ?

W prywatnym życiu nie cierpię marnować czasu, uwielbiam działać i tworzyć. Jestem kreatywna, nie boję się wyzwań. Lubię doświadczać dlatego też jestem otwarta na to co przyniesie życie. Uwielbiam być w ciągłym ruchu. Sama się motywuję, po prostu mam duży pęd do samorealizacji i dlatego za bardzo nie potrzebuję zewnętrznych bodźców do inspiracji. W fotografii tak samo lubię wyzwania i jestem otwarta na nowe doświadczenia. Nie boję się eksperymentować. W moich pasjach i w fotografii dążę do doskonałości, lubię się uczyć i zaliczać ciągły progres, więc chyba faktycznie życie i fotografia idą u mnie w parze.

5. Jakie są największe plusy i minusy fotomodelingu ?

Plusy fotomodelingu: Można spotkać naprawdę interesujących ludzi (fotografowie, inne modelki, styliści, wizażyści, fryzjerzy itd.),pozowanie jest ciekawą pracą w której na prawdę można się realizować artystycznie, możliwość zarobienia dużych pieniędzy o ile na prawdę przyłożymy się do tej pracy, zdjęcia jako efekt końcowy sesji zdjęciowych są wspaniałą pamiątką, można stworzyć z nich galerię na własnej stronie www czy też na funpagu, znam modelki które dzięki fotomodelingowi dużo podróżują.

Minusy: Bardzo trudne początki w tej branży jeśli ktoś chce tylko utrzymywać się z fotomodelingu. Ciężko nieznanej osobie się wypromować – na początku trzeba założyć konto na portalu modelingowym, instagram również może być bardzo pomocny. Jeśli nie ma się już zbudowanego portfolio fotografowie będą nalegać na sesje TFP z których nie ma zarobku. Na niektórych portalach modelingowych ryzyko niedwuznacznych propozycji (sponsoring), propozycje łatwego zarobku na sesjach erotycznych i nie tylko. Należy mieć się na baczności i sprawdzać kto nam proponuje sesję i czy da się sprawdzić autentyczność tej osoby. Jeśli jest się młodą osobą można spróbować swoich sił w agencjach modelingowych ale wtedy trzeba przygotować się na ciężką pracę z której zyski czerpie głównie agencja a nie modelka.

6. Jakie przywileje odnajdujesz w tej profesji dla siebie? Co zmienił w Tobie fotomodeling? Jakie cechy charakteru są pożądane w tej branży ?

Jak na razie nie widzę jakiś konkretnych przywilejów dla siebie. Modeling traktuje głównie jako pracę dorywczą. Jako instruktor i sportowiec nie przykładałam wagi do pewnych rzeczy. Szczerze dzięki fotomodelingowi nauczyłam się chodzić na wysokich obcasach i malować się i to jest chyba największa zasługa pozowania do zdjęć ;).
Ważne aby w tej branży znać swoją wartość ale też nie można być butnym i pyskatym. Tutaj ceni się pracowitość i po prostu normalne, ludzkie podejście. Trzeba być kreatywnym i otwartym na doświadczenia. Zawsze lubiłam wyzwania i to pomogło mi w fotomodelingu. Świetnie jeśli modelka odnajdzie swoją „niszę" – niektóre tylko specjalizują się w fashionówce albo w portretach. Niektóre wybierają akty. Ale najlepiej być elastycznym i dobrze odnajdywać się w różnych zakresach i tematach.

7. Jaka jest według Ciebie recepta na sukces w tej branży ? Jakie cechy charakteru pomagają Ci w pracy modelki/modela?

Recepty na sukces w tej branży nie mam. Nie uważam, że osiągnęłam tutaj jakiś duży sukces. Traktuję tą pracę jako zajęcie dorywcze. Mimo to zdjęcia z moim wizerunkiem były publikowane w różnych magazynach, niektóre prace wiszą w galeriach.
W pracy modelki pomagają mi m.in. takie cechy charakteru jak: pracowitość, upór, kreatywność, dążenie do perfekcji, otwartość i zdrowe poczucie humoru.

Fotograf : Shkut Nikita (XX Mazurskie Spotkania Fotograficzne)


8. Jakie kryteria muszą spełnić Współtwórcy, którzy chcieliby z Tobą współpracować przy kolejnych sesjach ? W jakim klimacie pracujesz i chcesz się realizować ? Jak wyglądałaby wymarzona sesja ? A może sesja okładkowa w słynnym magazynie ?

Współtwórcy którzy chcieliby ze mną współpracować powinni mieć ciekawe portfolio z dobrej jakości pracami. Jestem perfekcjonistką i tego samego oczekuję od innych.
Lubię się realizować w różnych tematach i zakresach. Dla mnie pozowanie to gra aktorska ale też rodzaj pewnego treningu. Moja wymarzona sesja zdjęciowa byłaby sesją jogowo-sportową gdzieś w wysokich górach.

9. W jakiej sesji nigdy nie wzięłabyś udział ?

Na pewno nigdy nie wzięłabym udziału w sesji erotycznej.

10. Co jest potrzebne do udanej sesji według Ciebie ?

Przede wszystkim dla udanej sesji musi zawiązać się fajna relacja między modelką a pozostałym teamem. Jeśli wszyscy będą gburowaci a modelka będzie miała muchy w nosie to choćby nie wiem co, nie będzie to udana sesja. Dobra atmosfera w trakcie pracy jest bardzo ważna.
Następnie ważne jest profesjonalne podejście każdej ze stron: znajomość oczekiwań, dokładne przygotowanie a potem realizacja z nastawieniem na konkretny cel.

11. Jaka jest Twoja ulubiona sesja ? /opowiedz o jej szczegółach, osobach zaangażowanych oraz swoich odczuciach/

Prawie każda sesja, którą wspominam była bardzo udana. Jestem wesołą osobą, więc na sesji nigdy nie jest drętwo a z drugiej strony staram się wykonać swoją pracę jak najlepiej.
Najbardziej w pamięci utkwiły mi sesje z niecodziennym tematem albo te których efekt końcowy był najbardziej zachwycający. Na pewno nie mam jednej ulubionej sesji.

12. Jak radzisz sobie z hejtem, oceną tego czym się zajmujesz ?

Powinnam być zadowolona bo dotychczas w ogóle nie spotkałam się z hejtem wymierzonym w moją stronę. Raczej spotykam się z aprobatą i z zachętą co jest bardzo miłe. Myślę że jest tak dlatego że zajmuję się wieloma rzeczami a to co robię to realizuję na 100% z dokładnością i szczerością.

13. Czy każda dziewczyna może być fotomodelką/ według Ciebie ? Czy istnieje idealny wzorzec w tej branży, który jest nieosiągalny dla wszystkich chętnych robić karierę w tym kierunku ?

Wg mnie najtrudniej jest być modelką/ modelem na wybiegu. Tutaj trzeba spełniać określone normy. Ale fotomodeling rządzi się swoimi prawami. Każdy może próbować swoich sił bez względu na wiek, figurę i ogólne kanony piękna. Dlatego wg mnie w fotomodelingu nie istnieje "sztywny" wzorzec/ ideał. Na pewno karierę łatwiej jest zrobić osobom młodym, z interesującą i piękną twarzą, a jeśli te osoby dodatkowo mają wspaniałą figurę to tym lepiej dla nich. Jednakże najważniejsza jest charyzma, umiejętność pozowania i to coś co nas będzie wyróżniać spośród tłumu pięknych ludzi. Niektóre modelki mają tatuaże i piercing, niektóre piękne, długie i gęste włosy o niesamowitym kolorze, a jeszcze niektóre fit sylwetkę. Każda z tych osób będzie się wyróżniać i każda ma szansę zrobić karierę o ile kamera/aparat je "polubi". W fotomodelingu po prostu trzeba być fotogenicznym i plastycznym.

14. Wyobraź sobie, że dzisiaj zamykają na stałe wszystkie media społecznościowe (typu Instagram/FB) ? Jak widzisz siebie prywatnie i zawodowo w takiej rzeczywistości ?

Nie widzę problemu :) Na pewno wtedy w końcu zmotywowałabym się żeby założyć swoją stronę internetową. A youtube? Jeżeli nie zamknęliby youtuba to zaczęłabym nagrywać filmiki instruktarzowe/ ćwiczeniowe (już zbieram się do tego 2 lata). Jeżeli youtuba by nie było to napisałabym książkę albo wydałabym serię filmów na płytkach. W każdym razie nadal jestem bardziej instruktorem i sportowcem niż modelką. Moje marzenia są związane ze sportem i do tego ani FB ani instagram nie jest mi potrzebny.

15. Jakie stereotypy o modelkach/fotomodelkach/ najbardziej Cię rażą i jaką masz receptę na walkę z nimi ?

Na pewno razi mnie jeden stereotyp: że modeling to łatwa i przyjemna praca. A tak na prawdę pozowanie jest ciężką pracą fizyczną, czasem pod presją czasu, czasem w złych warunkach. Dodatkowo każda praca z innymi ludźmi jest męcząca psychicznie. A jeśli chodzi o stereotypy o modelkach i fotomodelkach to nie mogę się wypowiedzieć na ten temat, ponieważ te stereotypy nigdy bezpośrednio we mnie nie uderzyły.

Fotograf : Senja Photo


16. Jaki masz stosunek do nagości na zdjęciach ?

Nic co ludzkie nie jest mi obce. Nagość jest dla mnie czymś naturalnym. Już starożytne rzeźby i malunki obfitowały w nagość. Nagie ciało może być dziełem sztuki, wszystko zależy od fotografa jak je przedstawi. Monochromatyczne akty są klasyką w fotografii i tak na prawdę bardzo ciężko jest wykonać piękny akt.

17. Niezależnie od obowiązujących kanonów piękna, jest wymagane, aby modelka/fotomodelka dobrze wyglądała. Proste pytanie – jak dbasz o siebie ? /jakie czynności podejmujesz by to piękno utrzymać, jakich kosmetyków używasz, jak dbasz o jakość duszy i ciała itp/

Lubię styl życia fit. Od dziecka uprawiałam różne sporty. Sport to moja pasja i praca. Nigdy nie ćwiczyłam dla wyglądu, wygląd stał się ubocznym skutkiem treningów. A treningi są moim największym uzależnieniem ;) Dodatkowo jestem alergikiem i moje ciało nie wybacza błędów żywieniowych, jeżeli zjem coś "śmieciowego" od razu mam problemy z układem pokarmowym. Więc mogę powiedzieć, że jestem na wiecznej diecie.
Na co dzień przede wszystkim staram się wysypiać, 8h snu to minimum. Jeżeli zarwę noc to moje ciało upomina się o regeneracyjną drzemkę w środku dnia. Poranek zaczynam od szklanki wody z cytryną. W ciągu dnia staram się dużo pić wody, herbat owocowych i ziołowych. Przez problemy z układem pokarmowym przywiązuję dużą wagę do suplementacji. Suplementy mają wpływ na nasze zdrowie ale też i na wygląd skóry. Nie mogę używać byle jakich kosmetyków bo mam niestety atopową, alergiczną skórę. Na co dzień nie używam kosmetyków kolorowych bo nie mam za bardzo czasu żeby się umalować, z drugiej strony make up obciąża moją skórę, więc zostawiam tą przyjemność na sesje zdjęciowe. Do pielęgnacji skóry twarzy używam kosmetyków firm takich jak Resibo, Nutridome i Mary Kay. A jeśli chodzi o pielęgnację włosów to zamierzam przejść na kosmetyki firmy Monat. Aby oczyścić umysł uprawiam sport, kiedy coś mnie wkurzy uprawiam sport, kiedy chcę odreagować uprawiam sport. Sport jest dobry na wszystko :)

Fotograf : Piotr Czop


18. O co zawsze chciałaś aby Cię zapytano ale dotychczas nikt o to nie zapytał ? To idealna ku temu okazja by zapytać i odpowiedzieć.

Chyba nie ma takiej rzeczy :)

19. Gdzie widzisz siebie za 10 lat ?

Jestem osobą, która żyje chwilą. Obecnie mam 30 lat ale wiek nie zmienia mojego podejścia do życia. Uwielbiam realizować siebie, swoje pasje. I zamierzam to kontynuować. Może w ciągu tych 10 lat otworzę swój klub fitness, może wyjadę za granicę, może stanę się sławną trenerką. Zobaczymy ;)

Fotograf : Maciej Librant


20. Na koniec kilka krótkich pytań, z branży modowej ; Twój ulubiony :

Ulubiony (słynny lub mniej znany lub znajomy)

a. - fotograf z którym pracowałaś - nie mam ulubionego, więc trochę tutaj powymieniam:

Maciej Librant

Piotr Czop

Timewind

Borys Makary

Pweł Zając

Seja Photo

Paweł Gerula

i wielu innych :) Wszystkich z którymi miałam przyjemność pracować pozdrawiam!

b. - fotograf z którym nie pracowałaś -

Dan Hecho

Vassilis Pitoulis

popart.photography

c. - model/modelka, z którymi pracowałaś - Karl Bloss

d. - model/modelka, z którymi nie pracowałaś - Laetitia Bouffard-Roupe


e. - stylista jw - Magdalena Bastkowska

f. - wizażysta jw - Ana BarKing

g. magazyn modowy (PL/international) - Vogue

g. + jeśli chcesz kogoś jeszcze dodać – to dobre miejsce i okazja ;

no to dodaje ulubionego projektanta z którym pracowałam - Marcin Urzędowski
Śledź nasze rankingi : Ranking zdjęć / Ranking profili
Polub i skomentuj najlepsze, nowo dodane zdjęcia : Nowe zdjęcia

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować